Android 11 nedir, Android 11 ile hangi yenilikler geliyor?

Android 11 nedir, Android 11 ile hangi yenilikler geliyor?

Google Pixel yapıya sahip telefonlar için yayınlanan Android 11’in hangi yeniliklere sahip olduğu merak ediliyor. Yeni sürüm ile birlikte dahili ekran kaydı, yeni görüşmeler sekmesi gibi pek çok özellik kullanıcılara sunuluyor.

Android 11 Yayınlandı
Şubat ayında duyurulmasına rağmen Adroid 11 gecikmeyle birlikte 8 Eylül tarihinden itibaren yayınlandı. Genelde olduğu gibi yeni sürüm tüm cihazlar için birden gelmedi ve henüz birçok cihazın beklemesi gerekecek. Alt seviyede olan telefonlar için ise Android 11 güncellemesi hiç gelmeyebilir.

Android 11 Pixel telefonlar için yayınlanmış olmasına rağmen diğer telefonların henüz beklemeleri gerekiyor. Ancak telefon piyasasının amiral telefonları için sürüm güncellenmesinin daha yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Androrid 11 ile Gelen Yenilikler
Android 11 ile ise telefonlara pek çok yenilik geliyor. Dahili ekran kaydı özelliği, ekranda olup bitenlerin videosunu kaydetmeye yardımcı oluyor. Telefonun sesini kaydetmek ya da ekranda yapılanların üzerine ses kaydı eklemek de mümkün oluyor. Özellikle görüntülü sohbetleri kaydetmek isteyenlerin için harika bir fırsat sunuyor.

Diğer yandan ekran aşağıya doğru çekildiğinde açılan bildirim bölümü artık iki bölümden oluşacak; bildirimler ve görüşmeler. Görüşmeler bölümü sohbet etmeye imkân veren WhatsApp, Facebook, Messenger ve Twitter gibi uygulamaları içerecek.

Aynı zamanda her uygulamaya gelen bildirimler de yine bu sekme üzerinden görülecek. Diğer yandan güç düğmesine uzun süreli basıldığında bağlı bulunan nesneler ve NFC banka kartlarını kontrol etmek de mümkün olacak. Yeni medya kontrolleri ise telefona bağlı diğer cihazlarda çalan müziği kontrol etmeyi daha kolay hale getirecektir. Söz edilmesi gereken bir diğer özellik de akıllı klasör sisteminden oluşuyor. Buna göre uygulamalar yapılarına ve işlevlerine göre otomatik olarak klasörlere ayrılabilecek, böylece onlara erişim sağlamak daha kolay olacak.