Android 11'de Google Haritalar'a karanlık mod geldi

Android 11'de Google Haritalar'a  karanlık mod geldi

Navigasyon uygulamalarının başında gelen Google Haritalar için Google tarafından karanlık mod yayınlandı.

Karanlık Mod Yayınlandı
Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji denilince ilk akla gelen isimlerden olan Google tarafından, en popüler hizmetlerinden birisi olan Google Haritalar’a özel bir özellik yayınlandı. Kimi kullanıcılardan yapılan bildirimlere göre Google sınırlı bir kullanıcı kitlesi için de olsa, Haritalar uygulamasında karanlık mod yayınlandı. Android 11 için yayınlanan mod, 10,51,11 kodlu harita sürümünde ortaya çıkıyor. Bu ön deneme sonrasında ise kısa zamanda tüm kullanıcıları kapsayacak şekilde özelliğin yayınlanması bekleniyor.

 

Haritalar’da kullanılacak karanlık mod aynı zamanda otomatik ayarlanabiliyor, kullanıcılar isterlerse el ile de kendilerini seçebiliyorlar. Böylece kullanıcılar modu kendi tercihleri doğrultusunda kullanabilecekler. Bunun yanında kullanıcılar, bulundukları konumlara göre de karanlık modu kullanabiliyorlar. Örnek olarak kullanıcı hareket halindeyken tünele girdiğinde karanlık mod da otomatik olarak aktif hale geliyor.

 

Tüm Kullanıcılar İçin Tarih Belli Değil
Daha işlevsel özellikler sunması beklenen karanlık modun tüm kullanıcılar için ne zaman yayınlanacağı ise henüz netlik taşımıyor. Fakat Haritalar uygulamasında karanlık modun yakın zamanda gelmesi bekleniyor. Muhtemel olarak Android 11’e geçiş yapacak olan tüm cihazlarda, Google Haritalar bu özelliği kullanabilecekler. Diğer yandan Android 11’den sonra Android 10 sürümü için de Haritalar uygulamasının 10.51.1 güncellemesi almaları ile birlikte karanlık moddan yararlanabilecekler.
Karanlık mod desteği temelde Haritalar uygulamasında olduğu gibi tüm uygulamalar için herhangi bir ücret ya da yük gerektirmiyor. Popüler uygulamalar kullanıcı dönüşleri kapsamında karanlık mod desteğini kullanıcılarına yakın zamanda sunmaya başladılar.