Android'e bebek ağlaması gibi seslerin bildirim olarak gelmesini sağlayan özellik geldi

Android'e bebek ağlaması gibi seslerin bildirim olarak gelmesini sağlayan özellik geldi

Android'den duyamayan ya da işitme problemi yaşayan kullanıcılara özel yeni uyglama geldi.Google'ın duyurduğuna göre Android cihazlara getirilen yeni özellik ile kullanıcılara çevredeki seslerin bildirimi gelecek.

Ses Bildirim Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Google, Android cihazlara Ses Bildirim adını verdiği yeni bir özellik getirdiklerini açıkladı. Bu özellik sayesinde duyma güçlüğü çeken ya da duyamayan vatandaşlara çevredeki seslerin bilidirmi gelecek. Örneğin bir bebeğin ağlaması cihaza bildirim olarak düşecek. Çevrimdışı olarak da kullanılabilen bu özellik kullanıcılar tarafından merak edildi. Google yaptığı açıklamada çevrimdışı kullanılabilen bu özelliği geliştirmek için yapay zeka kullandığını açıkladı.

Ses Bildirim uygulaması Canlı Altyazı uygulamasının desteklendiği tüm cihazlarda kullanılabilecek. Bu özelliği kullanmak için cihazda Canlı Altyazı uygulamasının yüklü olması yeterlidir. Cihazda Ayarlar bölümünden Ses Bildirimleri aly menüsüne giriş yapılır. Girilen menüdeki liste içinden bildirimi istenen sesler seçilir. Liste dışında bildiriminin alınmak istendiği seslerin ise kayıt yapılması gerekir. Hem kendi listesi olan hem de manuel olarak kayıt yapılabilen bu yeni uygulama ile tüm sesler telefonunuza bildirim olarak gelebilecek.

Ses Bildirim Uygulamasında Hangi Sesler Var?

Ses bildirim uygulamasında hali hazırda kayıtlu olan 10 farklı ses türü vardır. Duman ya da yangın alarmı sesleri, sirenler, kapı zili, bebek sesleri, köpek havlaması, cihazlardan çıkan bip sesi, su sesi ve telefon çalma zil seslerinin hepsi uygulamanın kendisinde kayıtlıdır. Ayarlar bölümündeki Ses Bildirimleri alt menüsünden seçilebilen bu kayıtlı seslerin hepsi için bildirim gelmektedir. Kayıtlı olmadan bildirim alınmak istenen seslerin ise manuel olarak kayıt edilmesi ve listeye eklenmesi mümkündür. Bu uygulama özellikle duyma problemi yaşayan kullanıcılar için oldukça avantajlıdır.