Çinli firmadan açıklama; TikTok Microsoft'a satılmayacak

Çinli firmadan açıklama; TikTok Microsoft'a satılmayacak

Çinli ByteDance firmasının popüler sosyal medya uygulaması olan TikTok’a uzun süredir ABD talip olmasına karşılık, firmadan uygulamanın satılmayacağını açıklaması geldi.

TikTok Satılmayacak

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarından sonra popüler uygulamaların başında gelen TikTok’un satılışına dair Çinli üretici ByteDance’dan açıklama geldi. TikTok’u almak için Microsoft üzerinden görüşmeler yapan ByteDance’ın TikTok’u Microsoft’a satmayacağı anlaşıldı. Microsoft’un yaptığı açıklamada “ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, teklifimizin TikTok kullanıcıları için iyi olacağını düşünüyorduk,” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan The Wall Street Journal’da yer alan habere göre ByteDance’in TikTok’un satılışı ile ilgili ABD operasyonları kapsamında Oracle ile anlaşmaya varıldığı öne sürüldü. Söz konusu haberde, anlaşmanın doğrudan bir satış olarak yapılmayacağının da altı çizildi. ABD Başkanı Trump’ın ise konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor. Trump’ın 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ABD yer alan TikTok’un herhangi bir kolunun Amerikalı şirketlere satılmadığı durumunda TikTok’un 15 Eylül’de yasaklanacağı açıklanmıştı. Aynı gün içerisinde ise ABD’nin önde gelen bilişim devi Microsoft tarafından açıklama yapılmış ve Çinli ByteDance firması ile TikTok’u satın almak için görüşmelere başlandığı açıklanmıştı. Ayrıca açıklamada sadece ABD için değil, uygulamanın Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki hizmetlerinin de devredilmesi söz konusu olmuştu.

TikTok Nedir?

TikTok en basit tanımı itibariyle küresel bir video topluluğu uygulamasıdır. Esasında sosyal medyanın videolar üzerinden aktarılmasıdır. Kullanıcılar kendi kısa videolarını oluşturmakta ve paylaşma, özel efektler uygulama, eğlenceli etiketler kullanma gibi pek çok yöntemi sağlamaktadır. TikTok kullanılmaya başladıktan sonra çeşitli güvenlik açıkları ile itham edilmiş ve kullanıcı bilgilerinin üçüncü kişiler ile paylaşıldığı ifade edilmişti.