Elon Musk'ın SpaceX'i önemli bir görev için kolları sıvadı

Elon Musk'ın SpaceX'i önemli bir görev için kolları sıvadı

ABD Savunma Bakanlığı için füze takip uydusu üretecek 2 firma belli oldu. Füze takiğ uydusunu üretecek firmalardan biri SpaceX olacak. Diğer firma ise L3 Harris olacak.

SpaceX Artık Sadece Yardımcı Bant Üretmeyecek

Elon Musk'ınuzay firması SpaceX bu zamana kadar küresel çapta genişbant yayayınına yardımcı olan uyduşarı üretiyordu. ABD Savunma Bakanlığı için çalışacak olan SpaceX bu iş ile yeniden adını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı füze takip uydusu üretmek için SpaceX firması ile anlaştı. Elon Musk'ın sahibi olduğu firma iş kollarını genişletmeye devam ediyor. Füze takip uydusu üretecek olan uydular geniş görüş açısına sahip olacak şekilde inşa edilecek. Ses üstü füzeleri bile algılayabilecek kapasite olması istenen uydular için kaliteli tedarikleri yapılacak.

SpaceX ve L3 Harris olmak üzere 2 firmanın yapacağı uydular farklı tedariklerle biraraya getirilecek. ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Uzay Gelişim Ajansı için alçak dünya yörüngesindeki füze tehditlerini takip edecek bu uydular toplam 8 tane olacak. SpaceX bu uydulardan 4 tanesini üretecek. Algılayıcıların farklı tedarikçilerden geleceği bu 4 uyduyu üretecek olan SpaceX Uzay Gelişim Ajansı ile 149 milyon dolara anlaştı. Uyduların alıcı dahil her şeylerini kendisi yapacak olan firma L3 Harris ise 193 milyon doların üzerinde bir ödeme alacak.

SpaceX ve L3 Harris Firmaları Ürettikleri Uyduları Ne Zaman Teslim Edecek

ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Uzay Gelişim Ajansı ile anlaşma sağlayan SpaceX ve L3 Harris firmalarının 2022 yılının eylül ayına kadar uyduları teslim etmesi gerekiyor. Şimdilik 8 tane üretilecek olan uydulardan önümüzdeki yıllarda ABD ordusu tarafından daha fazla talep edilme ihtimali de var.