Flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür?

Flash bellek açılmıyor sorunu nasıl çözülür?

Bilgisayarınıza taktığınız flash bellek açılmıyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir, flash bellek açılmaması sorununun çözümü için yazımızdaki içeriklere göz atabilirsiniz.

Flash Bellek Açılmıyorsa Neler Yapılmalı?
Flash belleklerinin açılmamasın da birçok neden olabilir. Flash bellek açılmıyorsa yapılması gerekenler; 
Flash belleği bilgisayara taktıktan sonra bilgisayarınızın arama bölümüne aygıt yöneticisi yazın,
Evrensel veri yolu denetleyicisine çift basın (tıklayın),
Açılan pencerede ünlem işareti olan flash belleği seçip kaldır deyip flash belleği çıkarın,
Flash belleği tekrar takın bilgisayarınıza girdiğiniz de muhtemelen flash diskiniz gözükür hale gelecektir.

Flash Bellek  Biçimlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Flash belleğinizin ilk aldığınız gibi olmasını istiyorsanız her zaman kullanabilirsiniz bunda herhangi bir sorun yoktur. Flash bellek biçimlendirme işleminde bütün yüklediğiniz verilerin silindiğini asla unutmayın. Çok kısa ve kolay bir yöntem ile biçimlendirme yapabilirsiniz. Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın ve daha sonra bilgisayarın klasör kısmını açın. Flash belleği görüyor olmanız gerekir. Flash belleğin üstüne sağa tıklayarak açılan pencerelerden biçimlendir seçeneğini seçiyoruz.
Daha sonra dosya sistemi yazan başlığı olan yerden 7GB veya daha yüksek flash belleğiniz varsa NTFS bölümünü seçin. Eğer seçmezseniz flash belleğinize 4GB’den büyük hiçbir dosya yükleyemezsiniz. Biçimlendirme penceresini işaretleyerek işleminizi çok daha hızlandırabilirsiniz ve başlat bölümüne basınız. Böylelikle flash belleğinizi biçimlendirmiş olursunuz. 
Yazılım ile flash bellek sorunu giderme işlemi yapılmaktadır. Flash belleğinizi bilgisayarınıza taktığınızda görebiliyor ama hiç bir işlem yapamıyorsanız nedenini yazılım aracılığı ile çözebilirsiniz. USB Format Tool isimli programı ücretsiz indirerek flash belleğinizi NTFS adlı dosya formatı ile biçimlendirme yapabilirsiniz.

Flash Belleklerinin Çalışma Mantığı Nasıldır?
Son yıllardır teknolojinin gelişme sebebi ile hayatımıza giren depolama işlemleri farklı farklı çalışma mantıklarına sahip olmaktadır. Flash belleklerinin çalışma mantıkları birbirinden çok farklıdır.  Hard Disk Drive çeşitlerinde veriler metal olan plakalara yazılırken flash bellekler ise elektronik çiplere kaydedilmektedir. Bu sebepten dolayı flash belleklerin veri kurtarma işlemleri Hard Disk Drive ‘lara göre çok daha zor olmaktadır.