Google Asistan'ın yeni özelliği Shazam'a rakip oluyor

Google Asistan'ın yeni özelliği Shazam'a rakip oluyor

Popüler müzik bulma uygulaması olan Shazam için her ne kadar farklı rakipler söz konusu olsa da kendisi kadar verim sağlamadıkları için kullanıcılar tarafından tercih edilmiyorlardı, ancak yeni Google Asistan özelliği ciddi bir rakip olacak.

Google Asistan’ın Yeni Özelliği

Google, kişisel asistanına her geçen gün yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Yeni yapılan güncelleme kapsamında sadece çalan şarkıları değil aynı zamanda mırıldanılan şarkılar da asistan tarafından bulunabilecek. Bu yeni özellikler Hum to Search olarak yani mırıldan ve ara olarak adlandırıldı. Kullanımı son derece kolay olan yeni özellik, Google Asistan’ı açtıktan sonra mikrofon simgesine dokunarak “bir şarkı ara” cümlesi söylenmesi gerekiyor. Bu cümle ile birlikte şarkıyı mırıldanabilir ya da çevrenizde çalmakta olan şarkıyı kolayca bulabilirsiniz. Yapılan denemelerde mırıldanma konusunda da başarılı olan Asistan, özellikle bilindik şarkılar için ıslık ile de arama yapıyor ve iyi sonuçlar verebiliyor. İyi bir sonuç almak için ise mikrofona yakın olmak önem taşıyor.

 

Bu sayede Asistan, mırıldanılan parçalara en çok benzeyen üç şarkıyı sıralıyor. Sıralama için bulunan şarkıların üzerine basıldığında ise Google üzerinden arama sonuçları açıklanıyor. Bu özelliğini Google, makine öğrenimi gibi yeteneklerini kullanarak gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yapay Zeka Belirliyor

Sistemin çalışması ise gelişmiş yapay zekaya dayanıyor. Bu sayede mırıldanılan şarkı sayısal bir hale getiriliyor ve çok kısa süreler içerisinde melodiler sayısal veriler ile kıyaslanıyor. Google, mırıldan ve ara özelliği için aynı zamanda özel bir çalışma yaptı ve buna göre stüdyo kayıtları üzerinden de mırıldanma, ıslık çalma ve düşük tonlu melodilerin algılanması için yapay zekaya algoritma geliştirilmiş. Uygulama şimdilik Android sürümlerde kullanılıyor.