Google fiber projesi 2 GB'a kadar internet hızı sunuyor

Google fiber projesi 2 GB'a kadar internet hızı sunuyor

Google tarafından geliştirilen Fiber sistemi yüksek hızlarda geniş bant hizmetini kullanıcılara sunmayı hedefliyor. Halihazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 şehirde kullanılan Google fiber 2 GB’a varan internet hızları sağlıyor.

Google Fiber Nedir?
Google Fiber olarak bilinen çok yüksek hızlı internet bağlantısı, 2010 yılında piyasaya sürülmüş ve optik tabanlı geniş bant internet hizmetinin genel ismidir. Google’ın kullanıcılara yüksek hızlı internet sunmak için geliştirdiği Google Fiber projesi internet hızlarına çok yüksek değerler sunuyor. Google Fiber ilk yıllarında ABD’nin bütün şehirlerine yayılmayı hedefliyordu ancak 2016 yılında bu türden bir genişlemeye ara verildi.

 

Halihazırda ise ABD genelinde 18 şehirde kullanılan Google Fiber için aynı zamanda kota sınırının olmaması ve sözleşme de gerekmemesi kullanıcılara yüksek hızlı interneti pratik ve kolay yöntemler ile buluşturuyor. Google Fiber, 2 GB’a kadar internet hızı sunmayı hedeflemesine rağmen, şu andaki kullanımda abonelerine 1 GB’a kadar internet hızları sağlayabiliyor. Fakat gelecek aydan itibaren 2 GB internet hızlarının testlerine başlayacağını ifade etti. Google fiber de geniş bant internet hizmeti olduğu için hızın ayarlanması bölgedekilerin aynı anda ne kadar veri kullandığına bağlı olarak değişkenlik taşıyabiliyor. Fakat bu durum teorik olarak söz konusu olsa da Google Fiber’in sağladığı bant genişliği çok yüksek olduğu için herhangi bir abonenin hızı diğer aboneleri etkilemiyor.

 

Aylık 50 Dolar
Google fiber fiyatlarıyla da ABD koşullarında son derece ekonomik meblağlar ile kullanıcılara sunuluyor. 100 megabit internet paketi için aylık 50 dolar, 1 GB internet hız paketi için ise aylık 70 dolar ödeniyor. Türkiye gibi ülkelerde uygulanan Adil Kullanım Kotası gibi uygulamalar ise Google Fiber’de bulunmuyor ve aboneler herhangi bir hız düşüklüğü ya da kesintisi olmadan paketlerini kullanabiliyorlar.