Görme yetisi sağlayan biyonik göz geliştirildi

Görme yetisi sağlayan biyonik göz geliştirildi

Manosh Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma görme engelli olanlara umut ışığı doğurdu. Yapılan proje kapsamında görme engellilerin yeniden görmesini sağlayacak bir sistem geliştirildi. Yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışan projede sona yaklaşıldı.

Görme Engellilere Umut
Manosh Üniversitesi’nden birtakım bilim insanı, görme engellilerin tekrar görme yetilerini kazanmaları için önemli bir sistem geliştirdiklerini açıkladılar. Çalışmayı yürüten ekibe göre, dünyanın ilk biyonik gözü olan sistem, 10 yıldır geliştirme aşamasındaydı. Çalışmayı yapan ekip bu gözü gennaris bionic vision system olarak tanımlıyor.

 

Görme engeline neden olan hasar görmüş optik sinirleri ortadan kaldırarak tekrar görme yetisi kazandırmayı amaçlayan biyonik göz, göz tarafından verilen sinyallerin retinadan beynin görme merkezine iletilmesine neden oluyor. Kullanıcı, biyonik gözün içindeki kamera ve kablosuz verici sayesinde görüntüleri tekrar algılayabiliyor. Ekip içerisinde bulunan Prof. Arthur Lowery, buluşu “tasarımımız, 172’ye kadar fosfen birleşiminden görsel bir örüntü sağlıyor. Bu durum da kişilerin iç ve dış mekanları seyredebilmesi ve etrafındaki kişilerin ve nesnelerin de varlığını tanımasına olanak tanıyor,” şeklinde açıklama yaptı. Özellikle araştırmacılar tedavi, edilmeyecek şekilde nitelenen nörolojik sorunlara sahip insanlara da yardım edebilmek amacıyla sistemlerini geliştirmek istiyorlar.

 

Yan Etkisi Az
Konuyla ilgili olarak açıklamalarına sürdüren Profesör Lowery’e göre biyonik gözün başarılı olması durumunda tedavi edilmeyecek denli ağır hasarlı olan göz sorunlarının bile tedavisi mümkün olacak. Bu sistem görme engelli kimseler için yeniden görmelerini sağlayacak önemli bir umut taşıyor. Ayrıca yine ilgili ekibin koyunlar üzerinde yaptıkları testlerde son derece az yan etki gördüler ve yakın zamanda biyonik gözün insanlar üzerinde denenmesi amaçlanıyor. Biyonik gözün insanlar üzerinde denenmesi ise hem deneme hem de ilgili izinlerin sağlanması açısından biraz zaman alacak.