Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen olduğu düşünülüyor

Güneş sisteminin çok yakınında bir ötegezegen olduğu düşünülüyor

Gökbilimciler Güneş'e 6 ışık yılı uzaklıkta olduğu bilinen Barnard Yıldız'ının hareketlerinin yakınlarındaki bir ötegezegene bağlı olduğunu düşünüyor.

Barnard Yıldızı Nedir?
Güneş Sistemi'nin en yakın komşusu olan Barnard Yıldız'ının 10 milyar yıl kadar önce doğduğu düşünülüyor. Kızıl cüce olarak da bilinen Barnard Yıldız'ı çıplak gözle görülemiyor. Gökyüzünün en hızlı hareket eden yıldızı olan Barnard Yıldız'ının yörüngesinin çok sallantılı olması eski yaşı ile ilgili olabileceği gibi başka bir ötegezegenle de ilgili olabilir.

 

Barnard Yıldızı'nın kütlesinin Güneş'in %16sı kadar olması, çok yaşlı olması gibi sebepler de olsa da gökbilimciler Dünya'nın 3 katı büyüklüğündeki buzullarla kaplı bir ötegezegenin Barnard Yıldızı'nı çekiştirdiğini düşünüyor.

Barnard Yıldızını Yörüngesine Çeken Bu Ötegezegen Uzun Yıllardır Araştırılıyor
Barnard Yıldızı'nın yörünge hareketlerini etkilediği düşünülen bu gezegen ile ilgili ilk fikirler 20 yıl önce atıldı. Barnard Yıldızı'nın 230 günde bir Güneş Sistemi'ne yaklaşması ve sonra geri çekilmesi ilk yapılan araştırmalarda gözlemlenmişti. Ancak gözlembilimcilerin elinde bu gezegenin varlığına dair yeterince veri ve araştırma imkanı yoktu. Barnard Yıldız'ının hız ölçümlerinin yapıldığı bu dönemde ötegezegen ile ilgili net bilgilere ulaşılamasa da araştırmalar devam etti.

Dünya'nın birçok yerinden 20 yıl boyunca yapılan gözlemlerin sonucunda gökbilimciler Barnard Yıldızı'nın hareketlerinin bir ötegezegene bağlı olduğunu düşünüyorlar. Barnard Yıldızı'nın 700^den fazla hız ölçümünün yapılmasının sonucunda yıldızın etrafon 233 günde 1 defa dönen bir ötegezegen olduğu düşünülüyor.