HES artık çağrı merkezi ve sosyal medya'da

HES artık çağrı merkezi ve sosyal medya'da

Sağlık Bakanlığı tarafından salgınla mücadele kapsamında hayata geçirilmiş mobil uygulama olan HES, daha etkin ve geniş kesimler tarafından kullanılması için sosyal medyalar ve çağrı merkezleri üzerinden de kullanılabilecek.

Çağrı Merkezi Açıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs salgını kapsamında yaşama geçirilen hayat eve sığar uygulaması, daha geniş çapta faaliyet gösterilmesi için artık çağrı merkezi ve sosyal medya hesaplarından da vatandaşlardan gelecek soru, görüş ve öneriler kapsamında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşların uygulama kapsamında yaşadıkları sorunların ve merak ettiklerinin giderilmesi için 7 gün 24 saat hizmet verecek olan çağrı merkezine 0850 477 04 77 numaralı hattan ulaşmak mümkün olacak. Aynı şekilde twitter.com/_hayatevesigar adresinden de Twitter kullanıcıları uygulama hakkında sorularını yöneltebilecekler.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca HES uygulaması kapsamında vatandaşların bulundukları bölgede veya gitmek istedikleri bölgedeki risk durumu ve hastalık yoğunluğu da harita üzerinden görüntülenebildiğine dikkat çekilerek “risk yoğunluğunun yanında hastane, eczane, market, duraklar gibi acil şekilde bulunulması gereken yerlerde virüs yoğunluğunun görülmesi sağlanıyor. Geliştirilmiş akıllı algoritma nedeniyle uygulama yakınlarının onayları kapsamında ailelerini ya da yakınlarını da listelerine ekleyebilen vatandaşlar, böylece onların da riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyorlar,” ifadelerine yer verildi.

Günlük Tablo İncelenebiliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan hayat eve sığar uygulamasında Türkiye günlük koronavirüs tablosu takip edilebildiği gibi aynı zamanda seyahatlerde ya da ziyaretlerde kullanılan HES kodu da uygulamadan alınabiliyor. Güvenli Alan uygulaması kapsamında ise girdikleri ya da bulundukları mekanlar kapsamında kişi sayıları ve riskli kişi sayılarını da görebilenler, hastalığın takibine bu sayede destek bulabiliyorlar.