Hubble tarafından 70 milyon ışık yılı uzakta patlayan süpernova görüntülendi

Hubble tarafından 70 milyon ışık yılı uzakta patlayan süpernova görüntülendi

Astronomi için çok önemli olan ve yaklaşık 30 yıldır görev yapmakta olan Hubble Uzay Teleskobu, 70 milyon ışık yılı uzaklıkta patlamış bir süpernovayı zaman atlamalı çekim tekniği sayesinde gözlemedi.

70 Milyon Işık Yılı Uzaklıktaki Patlama Görüntülendi
30 yılı geçen bir süredir uzayda görev yapmakta olan Hubble Uzay Teleskobu son olarak 70 milyon ışık yılı uzaklıkta patlayan bir süpernovayı zaman atlamalı çekim tekniği ile kayıt altına aldı. Nisan 1990 tarihinde Discovery uzay mekiği ile Dünya çevresindeki yörüngesine taşınmış olan Hubble, uzayda geçirmiş olduğu otuz yılı geçen süre zarfında pek çok etkileyici fotoğraflar çekmeyi başardı. Şimdi ise bulunduğu galaksisinde tüm yıldızları gölgede bırakan ve 5 milyar Güneş’in enerjisini açığa çıkaracak olan parlak bir süpernovanın zaman atlamalı çekimini kayıt altına alabildi.

 

Patlayan yıldızı yaklaşık bir yıldır gözlemleyen Hubble, patlamanın giderek küçülmesini izledi ve süpernovalar açısından oldukça ender olan zaman atlamalı çekim yapabilmeyi başardı. SN2018gv olarak adlandırılan süpernova, ilk kez Ocak 2018 tarihinde Dünya’dan ortalama 70 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunduğu çubuklu sarmal gök ada NGC 2525’in etrafında görülmüştü. Araştırmayı yürütenler bunun Tip la süpernovası olduğunu belirtiyor.

 

Galaksiler Arası Mesafe Hesaplanabiliyor
Hubble teleskobunun kaydettiği görüntülerde 1 yıllık gözlemler bulunuyor. Yakalanmış olan görüntüler bilim açısından büyük öneme sahipler çünkü araştırmacılar Tip la patlamalar esnasında Dünya’dan gözlemlenen parlaklığı temel alarak galaksiler arasındaki mesafeyi hesaplayabiliyorlar.
Bu bakımdan bilim insanları teorik açıdan mesafeyi gözlemlenen parlaklık ile karşılaştırma yaparak süpernova ve içinde bulunduğu galaksiye olan mesafeyi doğru bir şekilde hesaplamanın mümkün olduğunu belirtiyorlar ve bu durum da evrenin uzaydaki bir noktadan ne kadar genişlediğini ölçme fırsatı sunuyor.