İphone Jailbreak Nedir? Jailbreak Nasıl Yapılır?

İphone Jailbreak Nedir? Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbrak, İphone kullanıcıları arasında en fazla merak edilen konulardan biridir. Apple, her ürettiği cihaza güvenlik nedeniyle birtakım sınırlamalar koymaktadır.

Jailbreak işlemi sayesinde yalnızca Appstore üzerinden değil, diğer APK dosyalarının da cihaza yüklenmesi mümkün hale gelir. Telefon kullanımının büyük oranda özgürleşmesini sağlayacak bu işlemin tek dezavantajı ise güvenlik risklerini peşinde getirmesidir.

Jailbreak Nedir?

Apple, işletim sisteminin her daim stabil ve dış müdahalelere kapalı olan bir sistem olmasını diler. Ancak bunu sağlamak işletim sisteminin kapılı kapılar ardında kalmasına neden olur. Bu bakımdan telefonu daha özgürleştirmek ve daha fazla şeye erişim sağlamak için jailbreak denilen işlem yapılır. Jailbreak sayesinde iphone yazılımları kırılarak, tüm sınırlandırmalarda kaldırılmış olur. Normal şartlarda telefon sisteminde herhangi bir değişikliğin yapılması söz konusu değildir. Ancak jailbreak sayesinde Appsotre haricinde yer alan üçüncü part programlarını da cihaza yüklemek kolay hale gelir. Jailbreak yapılmamış İphone telefona Apple tarafından onay verilmemiş bir uygulamayı yüklemek mümkün değildir. Bu nedenle öncelikli olarak telefonu daha rahat ve sınırsız hale getirmek için bu işlemin yapılması gerekmektedir.

Jailbreak Nasıl Yapılır?

Jailbreak nasıl yapılır diye merak edenlerin aşağıdaki adımları incelemesinde fayda vardır.

Adım 1: Yazılımızın sürümünü öğrenin. Cihazınınız sahip olduğu sürümü öğrenmek için ayarlar>genel>hakkında adımlarını izlemeniz gerekir.

Adım 2: Yayınlanmış araçlar, (İphone X modeli gibi çoğu telefon modeli) 64 bit cihazları desteklemektedir.

Adım 3: İlk olarak Apple cihazınızdan Tweakbox sitesine erişmeniz lazımdır. Google üzerinden arama yaparak siteye erişim sağlayabilirsiniz.

Adım 4: Siteye giriş yaptıktan sonra yukarıdaki menü üzerinden APPS kısmına gitmelisiniz.

Adım 5: Girmiş olduğunuz sayfada “Electra 11.3.1 Multipath v1.0.3” uygulamayı bularak indirin.

Adım 6: İndirme işlemi sona erdiğinde uygulamanın simgesi telefonunuzun ana ekranında görünür.

Adım 7: Daha sonraki aşamada ise ayarlar>genel>profil adımlarını izleyerek indirmiş olduğunuz uygulamanın profilini bulmalısınız. Karşınıza çıkan pencerede ise güven ve doğrula seçeneğine tıklamanız gerekir.

Adım 8: Electra uygulamasını başlatarak, Tweaks anahtarının açık olduğunu onaylayıp Jailbreak tuşuna basmalısınız.

Adım 9: Bu işlem sona erdikten sonra cihazınız yeniden başlatılarak ana ekran üzerinde Cydia uygulaması yer alacaktır.