Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi yapıldı

Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev alan bilim insanları, elektrik ile çalışan bir yüz maskesi ürettiler. Yalıtkan bir maddeye sahip olan maske, 90 dereceye kadar ısınıyor ve havadaki koronavirüsü öldürüyor.

Virüse Geçit Vermeyen Maske

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları önemli bir buluşa imza attılar. Filtreleme yapmak yerine ısınarak havadaki virüsleri öldüren maske geliştiren bilim insanları, bu sayede maskelerin güvenliğini de çok daha arttırmış oldular. Geliştiren maske, sıcak metal filtrenin kullanıcılar tarafından herhangi bir zarar görmeden giyilmesi için ısıyı yalıtan neopren maddesi ile kaplanmış oldu. Bunun yanında elektrik ile çalışan maske, bataryaya sahip ve böylece şarj edildikten sonra kullanılabiliyor. Aynı zamanda buluşla ilgili olarak virüsün bulaşma riskinin de sıfıra indirildiği aktarıldı. Sıcak maske, özellikle korona virüse maruz kalınmanın yüksek olduğu hastane gibi ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında büyük bir kolaylık sağlayacak.

 

Diğer Maskelere Göre Pahalı

Maskenin tasarımının koruma altına alınması için patent başvurusu yapılırken, ticari kullanım için maskeye onay verilmesi ardından, elektrikli maskenin fiyatının diğer maskelere göre biraz daha pahalı olacağı açıklandı. Fakat maske çok yüksek sıcaklıklara ulaştığı için temizlenmesi ya da değiştirilmesi gerekmiyor ve uzun vadede ekonomik bir çözüm olarak nitelendiriliyor.

Yayımlanan çalışma kapsamında, koronavirüs parçacıklarının maskeden içeriye ya da dışarı nefes alırken etkisiz kılmak için bakır levhanın 90 derece sıcaklığa ulaşması gerektiği de vurgulandı. Maske geliştiricileri arasında bulunan Samuel Faucher, konuyla ilgili şunları aktardı: “Günümüzde maskelerin büyük bir çoğunluğu parçacıkları boyuta ya da elektrik yüküne göre filtre ederek çalışıyorlar. Fakat sıcak maske tamamen yeni bir konsept sunuyor. Virüsün dış katmandan geçmesine izin sağlıyor fakat kullanıcıya ulaşmadan önce onu öldürüyor. Aynı durum maskeyi takan enfekte olmuş birisinin verdiği nefes için de geçerli oluyor. Hava iç katmandan geçiş sağlıyor fakat maskeden dışarıya çıktığında ise virüs etkisiz hale gelmiş oluyor,” ifadeleri ile maskenin hiçbir şekilde virüs geçirmediğini vurguladı.