Koronavirüsün ne kadar şiddetli olacağını gösteren kan testi yapıldı

Koronavirüsün ne kadar şiddetli olacağını gösteren kan testi yapıldı

Bilim insanları koronavirüs hastalarının hastalıklarını ne kadar şiddetli geçireceklerini ön görecek yeni bir keşif yaptıkları. Buna göre virüsün ne kadar etki edeceği de belirlenebilecek.

Koronavirüs Şiddetini Ölçecek

Dünya genelinde şimdiye kadar 1,1 milyondan fazla kimsenin yaşamını kaybetmesine ve pek çok kişinin de hasta olmasına neden olan koronavirüs Covid-19 ile ilgili olarak bilim dünyasından sevindirici bir haber geldi. Royal College of Surgeons in Ireland Üniversitesi'nden yapılan açıklamada koronavirüs şiddetinin kimlerin nasıl geçireceklerine yönelik doğru şekilde tespit yapabilen bir testin geliştirildiği açıklandı.

Dublin Boston Skoru adı verilen test, klinik uzmanlarının streoid gibi tedavi yöntemlerinde yararlandıkları hastaları belirlemelerinde doğru sonuçlar yaratmasının arından ve yoğun bakıma alınmasını sağlamak için geliştirildi. Bu çalışmaya değin şimdiye değin koronavirüs ile ilgili böyle bir ölçüm yapabilen skor bulunmuyordu. Bu skor, böylece ilk dört günde alınacak olan kan örneklerinin incelenerek hastalığın yedinci gününde enfeksiyonun da ne kadar şiddetli olabileceğini doğru şekilde ön görüyor.

 

Dublin Boston Skoru Nedir?

Dublin Boston Skoru adı verilen ölçüm, belirlenen kan testinin vücudun bağışıklık sistemine ve kontrol iltihabına mesajlar göndererek iki molekül seviyelerinin karşılaştırılması ile çalışıyor. Interleukin (IL)-6 ve IL-10 isimli moleküllerin sevileri ise koronavirüs hastalarında değişiklik gösterebiliyor.

Araştırmacılar ise bu iki molekül sayılarında meydana gelecek olan değişikliklerin temel alınmasına dayanan geliştirdikleri puan sisteminde her bir puanlık artış ile hastalığın şiddetini ölçebilecekler. Buna göre her bir puanlık artış hastalığın daha şiddetli geçmesi anlamına geliyor. Araştırmayı yapan bilim insanları ise skorun kolay bir şekilde hesaplanabildiğini ve hastanede bakım altına alınmış tüm koronavirüs hastalara uygulanacağını söylediler.