Messenger da WhatsApp gibi kısıtlama getirdi

Messenger da WhatsApp gibi kısıtlama getirdi

Sosyal medya uygulamaları arasında en sık kullanılanlar arasında bulunan Facebook, kendi mesajlaşma uygulaması olan Messenger’a daha önceden WhatsApp’da olduğu gibi yanlış bilginin yayılmasını yavaşlatmak için kısıtlama getirdi.

Uygulamaya Kısıtlama Geldi

Özellikle son dönemde sosyal medya platformları üzerinden yanlış bilgilerin arttığı ve bu türden yanıltıcı içeriklerin kullanıcılar arasında hızla yayılarak çeşitli sorunlara ve mağduriyetlere yol açmasından kaynaklı olarak Facebook, mesajlaşma uygulaması olan Messenger’a kısıtlama getirdi.

Söz konusu edilen kısıtlama kapsamında, bundan böyle Messenger kullanıcıları artık mesajlarını aynı anda sadece beş kişi ya da gruba iletebilecekler. Popüler olan yanlış bilgilerin ortadan kaldırılması ya da bilginin yayılmasını yavaşlatmak için böyle bir uygulamaya geçtiğini belirten Facebook, daha önce bu türden bir yöntemi WhatsApp’a getirmişti. Böylece WhatsApp kullanıcıları artık mesaj yönlendirme haklarını 20’den 5’e düşmüş şekilde kullanmaya başlamışlardı. Her iki platformda da kararın alınmasına etkili olan kararın ise yaklaşan ABD başkanlık seçimleri olduğu ön görülüyor. Bu bakımdan, konuyla ilgili Facebook, başkanlık seçimleriyle ilgili paylaşılan makalelerde de uyarı vermeye başlamıştı. 3 aydan daha eski olan makaleler için uyarı kullanan Facebook, böylece kullanıcıları dikkatli olmaya çağırmıştı. Ayrıca Facebook’ta başkanlık seçimleri kapsamında verilen reklamlarda da seçime 1 hafta kala yayından kaldırılacak.

Messenger Nedir?

Messenger uygulaması tıpkı WhatsApp gibi kullanıcılara anlık mesajlaşma ve görüntülü konuşma imkânı sunan ve IOS ve Android altyapıya sahip cihazlarda çalışan bir uygulamadır. Facebook tarafından geliştirilen uygulama, kullanıcıların birbirleri ile internet bağlantısı ile ücretsiz görüşme yapmalarını sağlamaktadır. Aynı zamanda görüntülü konuşma esnasında kaydetme gibi özel seçenekler de sunan uygulamanın dünya üzerinde 74 milyon kullanıcısı bulunuyor. Uygulama ücretsiz olduğu için pek çok kişisel ya da iş amacıyla kullanılmaya devam ediyor.