Samsung GEMS Hip ile yürümek daha kolay

Samsung GEMS Hip ile yürümek daha kolay

Samsung tarafından geliştirilen GEMS Hip isimli yardımcı bir robot CES 2020 etkinliğinde ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı. Klasik robot görünümlerinden oldukça farklı olan robotun işlevi yürümeyi kolay hale getirmesi.

İlk Kez Tanıtıldı
CES 2020 etkinliği kapsamında ilk kez tanıtılan GEMS Hip alışılmış robotlardan bir hayli farklı özellikler taşıyor. Kalça kısmına bağlanarak yürümekte zorluk çekenlerin yürümesini daha kolay hale getiren robot, oldukça ilgi çekti. Samsung tarafından yapılan basın açıklamasında robotun Güney Kore’de bir ilke imza attığını belirterek, robotların ve robotik sistemlerin güvenli, dayanıklı ve kaliteli olduklarını gösteren ISO 13482 belgesini almayı başardığını söyledi.

 

Özellikle ISO 13482 belgesi, Uluslararası Standartlaştırma Organizasyonu ISO tarafından 2014 yılında geliştirildi. Güney Kore’de alanında bu belgeyi kazanan ilk firma olarak ise Samsung tarihe geçti. Geliştirilen robot, insanlarda kalça eklemlerine bağlanıyor ve dönme kuvveti sağlayarak harcanan enerji miktarını yüzde 24 oranında azaltıyor. Ayrıca buna bağlı olarak yürüme hızını da yüzde 14 oranında arttırıyor.

 

Yürüyüşü Kolaylaştırıyor
Bunun yanında ISO 13489 belgesine de sahip olan ürün, insanların kalçalarına zarar vermiyor ve sakatlayıcı herhangi bir mekanizmayı içermiyor. Samsung yetkileri, robotu geliştirme aşamasında asıl mesailerini tamamen güvenli olmasına harcadıklarını belirtiyor.

 

Samsung’da üst düzey yönetici olan Sungchul Kang ilgili sertifikaların insanlar tarafından robotlara güven duyabileceklerini göstereceğini belirtti. Robotlarla insanların yakınlaşmasını sağlamaya yarayacak belgeler aynı zamanda Kang’a göre robotlara erişimi de daha kolay hale getirecek. Kang ayrıca Samsung’un ödülü, güdüleme kaynağı olarak aldığını da sözlerine ekledi.

 

Belge ile birlikte yürümekte zorlananlar, fizik tedavisi görenler, kısmi engeli olanlar için yürümek daha kolay hale gelecek gibi görünüyor. Aynı şekilde firmanın da robot çalışmalarına bu belge ile daha fazla ağırlık vereceği tahmin ediliyor.