Silinen belge, video ve fotoğraflar nasıl geri getirilir?

Silinen belge, video ve fotoğraflar nasıl geri getirilir?

Virüs ve kullanıcı hataları nedeniyle sakladığınız belge, video ve fotoğraflarınız silinebilir, yardımcı programlar sayesinde tamamını olmasa da silinen dosyalarınızın bir kısmını geri getirebilirsiniz.

Silinen dosyalar nasıl geri getirilir sorusuna cevap arıyorsanız muhtemelen bilmeden birçok veriyi yok ettiniz. Her şeyin dijital dünyada depolanmaya başladığı son günlerde birçok kişinin veri yedekleme yapmadığı için veri kaybı sorunu yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden silinen dosyaların kurtarılması gibi birçok durumun çeşitli kaynaklardan yararlanılarak geri alınması da oldukça önemlidir.

Genelde virüsler, insan kaynaklı hatalar ve belgelerin yer aldığı hard disklerin zarar görmesi halinde fotoğraflar, belgeler ve önemli dosyalarınızı bulmanız zorlaşabilir. Birçok uzmanın silinen dosyaların aslında tam olarak silinmediğini açıklaması, bu kaybın geri dönüşünün de kolay olacağını kanıtlıyor.

Çeşitli Programlar Kullanılabilir

Birçok kişi, silinen dosyaların aslında boş olarak işaretlendiğini ama silinmediğini söylüyor. 0000 sektörleri sistemin boş olarak algıladığı bu alanlarda geri dönüşümün kolayca gerçekleştiğini ifade ediyor. Silinen dosyaları geri getirme birçok farklı yöntemle mümkündür.

Bunlar veri kurtarma dosyaları olarak adlandırılan Piriform Recuva ve EaseUS programlarıdır. Dosya ayak izleriyle kullanılan bu geri, kurtarma yöntemleri, %99.7 oranında veri kurtarımı sağlamaktadır.

EaseUS ile Veri Kurtarma

%99,7 oranında veri kurtarma imkanı sağlayan bu program 17 yıldır kullanılıyor. 72 milyon kullanıcıya sahip olan programla hem Mac hem de Windows cihazlarınızdaki silinen verileri kurtarabilirsiniz. Sabit disk, USB ve harici disklerdeki silinen verileri kurtarmak için çok iyi sonuç almaktadır.

Programı açıp tara kısmından verilerin kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. Kurtaracağınız dosyaları seçtikten sonra recover seçeceğine tıklayarak kurtarma işlemini başlayabilirsiniz. 

Piriform Recuva

Gereksiz dosya ve çerezlerin bilgisayarınızdan silinmesini sağlayan uygulama Türkçe dil desteği sunduğu için birçok açıdan verilerin kurtarılmasını sağlamaktadır. Dosyaların kolayca bulunup kurtarılmasını sağlayan bu sistem sayesinde hangi tür dosyaları kurtarmak istiyorsanız o dosyaları kurtarabilirsiniz. Dosyanın en son hangi lokasyon da olduğunu biliyorsanız silinen dosyaları geri kurtarma süreciniz daha hızlı olacaktır. Uygulama çok derinlere ineceği için birçok silinen dosyanın ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bu yüzden işlemler uzun sürebilir ve aradığınız dosyaları bulmanız biraz zaman alabilir.