Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri artık göklerde

Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri artık göklerde

BAYKAR tarafından geliştirilmiş olan ve Türkiye’nin ilk uçan arabası adını taşıyan Cezeri ilk uçuş testlerini başarı ile gerçekleştirdi.

İlk Uçan Araba
BAYKAR firması tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri’nin uçuş testlerine 11 Eylül 2020 tarihinde başlandı. İlk testlerde herhangi bir sorun olmaması için güvenlik hatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül gecesi ise daha önceden güvenlik hatları ile yapılan test uçuşlarının başarılı olması nedeniyle halat olmadan havaya yükseldi. Otonom bir şekilde uçan ve akıllı uçuş sistemine de sahip olan Cezeri, aynı gecede yapılan iki farklı uçuşu da başarıyla tamamladı.

 

Böylece Baykar Milli SİHA Arge ve Üretim Merkezi’nde yapılan ikinci test uçuşunda, Cezeri güvenlik halatları olmadan yerden 10 metre yüksekliğe ulaşabildi. Adını ünlü alim, tarihsel olarak sibernetik ve robotik alanındaki öncü çalışmaları ile bilinen ve Artuklu Sarayı’nın başmühendisi olan El Cezeri’den alan model, böylece kavramsal bir tasarım ile başlayan çalışmaların ardından yaklaşık bir buçuk yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

 

İlk Kez 2019 Yılında Tanıtılmıştı
Cezeri uçan araba ilk kez 2019 yılında Teknofest kapsamında kamuoyuna duyurulmuştu. 1 milyon 720 bin ziyaretçi ile rekor kıran festival kapsamında en çok ilgi çeken modellerin başında Cezeri gelmişti. Şimdiki geliştirilen hali ile ise kentsel ulaşımı kökünden değiştirmeyi hedefliyor. Yolcu ve kargo taşımacılığına yeni bir soluk getirileceği beklenen araç, bu alanlarda aktif olarak rol alacak şekilde geliştirildi. Özellikle sağlık sektöründe de anında müdahale kapsamında büyük yararlar sağlaması gözüyle bakılan Cezeri’nin yakın zamanda piyasaya çıkarılması da hedefleniyor. Sürüş için gerekli bilgiler ve donanım ise daha sonra yapılacak düzenlemeler ile açıklanacak.