Twitter'da yanış bilgiye karşı "Birdwatch" özelliği devreye giriyor

Twitter'da yanış bilgiye karşı "Birdwatch" özelliği devreye giriyor

Twitter, Facebook gibi birçok sosyal medya platformu vatandaşlar tarafından sürekli olarak kullanılıyor. Bu platformlar artık insanların haberleri takip etme ve bilgiye ulaşmada kullandığı araçlar haline gelmiş durumda.

Ancak sosyal medya platformlarında kullanıcılar birçok yalan haber ve yanlış bilgilendirme ile karşılaşabiliyor. Özellikler Twitter'da yalan haberlere inanan kullanıcılar, bu gerçek olmayan bilgilerin yayılımını da sağlayabiliyor.

 

Twitter daha bilinçli ve gerçekçi bir sosyal medya kullanımı sağlamak, yanlış bilginin yayılmasına engel olmak için yeni bir özellik geliştiriyor. Kendi kendini eleştiren bir sosyal medya mecrası oluşturmak için getirilecek bu yeni özelliğin ismi ise Birdwatch.

 

Twitter'ın Yeni Özelliği Birdwatch Nedir?
Twitter'a yeni eklenmesi beklenen Birdwatch özelliği şuan geliştirilme aşamasında. Doğru ve yanlış bilginin ayrımını kolaylaştıracak olan Birdwatch özelliği ile paylaşımların doğtuluğu tespit edilebilecek. Bu özellik ile kullanıcılar yanlış bilgileri işaretleyebilecek. Daha bilinçli bir bilgi paylaşımı sunmayı hedeflayen Birdwatch özelliğinin ayrı bir içerik alanının da olabileceği konuşuluyor. Birdwatch Notes olarak isimlendirilen bu içerik alanında ek notlar yazılarak, yanlış bilgilerin düzeltmesinin de sağlanabileceği düşünülüyor.

 

Twitter'ın yeni özelliği Birdwatch'a kimlerin katkıda bulunabileceği ise henüz belli değil. Bu yeni özelliğin kullanımının nasıl bir kitleye açılacağı ise merak ediliyor.

 

Birdwatch Yanlış Bilgi Yayılımının Önüne Geçebilecek Mi?
Geliştirilme aşamasında olan Birdwatch özelliğinin ne zaman kullanılacağı oldukça merak edildi. Mühendis Jane Manchun Wong tarafından duyurulan bu özelliğin gerçekten yanlış bilgi yayılımını önleyip önlemeyeceği ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu özelliğin kullanılması ile beraber tamamen ortadan kalkacak gönderilerin de olacağı da başka bir tahmin. Twitter kullanıcılarının merakla beklediği Birdwatch özelliğinin kullanımı ve sonuçları henüz sadece tahmin ediliyor.