Unutulan telefon şifresi nasıl kaldırılır?

Unutulan telefon şifresi nasıl kaldırılır?

Birçoğumuz telefonlara koyulan şifreleri bir kenara kaydetmemekte ve bundan dolayı da şifre kaybetmeler çok daha sık yaşanmaktadır. Peki, kullandığımız telefonun kilidini unuttuğumuz zaman ne yapmamız gerekir?

Eğer Android bir cihaz kullanıyorsak bunu Google Cihazımı bul özelliğini kullanabiliriz. Bunun için bilgisayar üzerinden internet tarayıcısına girip Google Cihazımı bul şeklinde bir arama yapılıp sisteme girdikten sonra açılan ekranda Cihazımı Sil seçeneği seçilmeli. Lakin bu işlem seçilmeden önce cihazda bulunan bütün dosyaların silineceğini unutmamak gerekir.

Eğer cihaz içindeki bilgiler önemli ve mühim ise böyle bir durumda ortada kalmamak için düzenli olarak yedekleme yapmak gerekir. Cihazımı Sil seçeneği seçildikten sonra cihaz uzaktan silinecek ve tekrar kuruluma hazır hale gelecektir. Sonrasında tekrar kurulum yapıp cihazı güvenle kullanmaya devam edilebilir.

IOS CİHAZLARDA UNUTULAN ŞİFRE KALDIRMA

IOS cihazları da Andorid cihazlarda olduğu gibi herhangi bir yedek alınmadı ise şifre kaldırma işlemi yaparken tüm veriler silinecektir. IOS cihazlarda şifre kaldırma işlemi yapmak için öncelikle cihazı kurtarma moduna almak gerekir. Fakat bu moda giriş yapmak cihazlara göre değişmektedir.

iPhone 8 ve sonraki modellerde kurtarma modu için Sesi Aç düğmesine basıp hemen bırakın. Sesi Kıs düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, iTunes’a Bağlan ekranını görene kadar Yan düğmeyi basılı tutun. iPhone 7 veya iPhone 7 Plus modelinde ise Yan düğmeyi ve Sesi Kıs düğmesini aynı anda basılı tuttuktan sonra aynı şekilde iTunes’a Bağlan ekranını görene kadar düğmeleri basılı tutmak gerekir.

Son olarak iPhone 6s ve önceki modellerinde ise, Hem Ana Ekran hem de Üst (veya Yan) düğmeyi aynı anda basılı tutun. iTunes’a Bağlan ekranını görene kadar düğmeleri basılı tutun. Kurtarma moduna girdikten sonra bilgisayar üzerinden iTunes uygulaması çalıştırılır ve Geri yükle seçeneği seçilir böylelikle cihaz aynı şekilde tekrar kurulum yapma hazır olacaktır.

ŞİFRE UNUTMAMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Cihazlarda kullanılan onlarca şifreler bulunmaktadır. Gerek sosyal medya gerek banka hesapları gerekse telefonlar. Bunca şifreyi bir insanın aklında unutmadan tutması pek zor olmaktadır bu nedenden ötürü oluşturulan her şifreyi bir kenara not etmek şifreleri unutmanın önüne geçecektir.