Web sitesinin sahibi nasıl bulunur? İnternet sitesinin kime ait olduğunu bulma

Web sitesinin sahibi nasıl bulunur? İnternet sitesinin kime ait olduğunu bulma

Çağın gelişen teknoloji dünyasında herhangi bir işlemi yaparken sürekli internet üzerinden araştırmaya yöneliriz. İnternet üzerinden iş yapan kişiler, firma sahipleri ya da işveren kişiler ile diyaloglara girmeliler.

İşin tamamlanmasından önce kimler ile çalıştığınızı ya da çalışmak istediğiniz ile ilgili web site bilgilerini öğrenmek isteyebilirsiniz. İnternet dünyasında insanlar kendisini güvende hissetmek ister. İşte bu noktada herhangi bir web sitesinin kime ya da kimlere ait olduğunu bulabilmenizi sağlayacak bilgileri vereceğiz.

Bir internet sitesinin kime ait olduğunu bilebilmeniz, gerçekte bazı gizlilik konularının geçerli olup olmadığını anlamanızı sağlar. Bunun yanı sıra kendinize ait bir internet sitesi açmak için donanım adı sorgulama sitelerinin yanı sıra kimlik öğrenme sitelerine de bakabilirsiniz. Sitede açılan bilgiye göre istediğiniz alan adını satın alan ve şuanda sahibi olan kişiler ile iletişime geçerek onları ikna edebilirsiniz.

BİR WEB SİTESİNİN KİME AİT OLDUĞUNU BULMAK

Herhangi bir web sitesinin kime ait olduğunu bulmak için https://www.ihs.com.tr/seo/whois-sorgulama adresini ziyaret etmelisiniz. Bu sitede açıldığı zaman karşınıza ilk büyük bir kutucuk çıkar. Bu alana web site adını https:// karakterleri ile bütünleşik olarak yazmalısınız. Sorgulama için tıklayınız yazan botuna tıklayın. Daha sonra sizlerden bir robot olmadığınızı doğrulamanız istenecektir. Bu alanı da tıklayarak resimleri doğru seçmelisiniz.

Ardından sizlere alan adı ile ilgili sahibi olan kişilerin bilgileri iletilir. Tabi burada bu sahip kişilerin, bilgileri gizlemiş olması sizlere herhangi bir olumlu yanıt vermeyecektir. Ve tüm işlemler boşa gidebilir. İşte bu nedenden dolayı ICANN şirketi, alan adları sahipliği ile ilgili uluslararası kayıt yetkilendiren bir kuruluş olmaktadır. Bu kuruluş ile iletişime geçerek de hali hazırda web sitenizin kaydını yaptırabilirsiniz. Ancak bu kayıt çeşitli ücretlendirmeler ve idari faturalandırma işlemlerini içerir.