WhatsApp kaybolan fotoğrafları aktif kılmaya çalışıyor

WhatsApp kaybolan fotoğrafları aktif kılmaya çalışıyor

Popüler mesajlaşma ve konuşma uygulaması olan WhatsApp’ın şimdi yeni bir proje üzerinde çalıştığı açıklandı. Buna göre WhatsApp’da belirli bir süre sonra tamamen kaybolan fotoğrafları daha kalıcı hale getirmek üzere çalışıyor.

Fotoğrafların Kaybolmasını Engelleyecek
Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ı birden fazla platformda aynı anda kullanmaya izin veren bir işlevin yakında kullanıcılara sunulacağı açıklanmıştı. Şimdi ise yeni yayınlanmış bir beta sürüm popüler mesajlaşma ve konuşma uygulamasına yeni bir işlev kattı.

 

Buna göre WhatsApp’da süresi dolan medya işlevi artık aktif olarak çalışacak. Uygulamada belirli bir süre sonra yok olan video, fotoğraf gibi multimedya içerikler artık kaybolmayacak. WhatsApp’da mesajların otomatik olarak yok olmasını sağlayan bir sistem özellikle yedekleme ile halihazırda bulunuyor fakat bu yeni işlev tamamen kaybolan medyaları kontrol etmeyi sağlıyor. Böylece WhatsApp’ın medya içeriğinin kaybolmadan önce ekran görüntüsü alabilmeyi nasıl engelleyeceği henüz bilinmiyor ama sanki firma böyle bir yönteme başvurmayacak gibi gözüküyor. Bu yeni özellik şimdilik sadece WhatsApp’ın Android beta sürümünde bulunuyor, fakat yakın zamanda IOS sürümlerine de gelmesi bekleniyor.

 

Yeni Güncellemeler Yolda
WhatsApp yakında zamanda özellikle web kullanıcıları için büyük bir yenilik getirmişti. Halihazırda WhatsApp’ı web olarak kullanmak için telefon uygulamasından QR kodu okutmak gerekiyordu. Bu durum çeşitli sorunlar yarattığı için ise WhatsApp bunun önüne geçmek adına dokunarak WhatsApp web uygulamasını açma özelliği üzerinde çalışıyor. Buna göre beta sürümünde görülen özellik kullanıcılara bilgisayar üzerinde WhatsApp’ı açmayı daha güvenli ve pratik hale getirecek. Çünkü gerek telefonların QR kodu bazı durumlarda okumaması bazen de çeşitli güvenlik zaaflarına yol açması nedeniyle web uygulamasında kullanıcılar sıkıntılar yaşayabiliyordu. Bu özelliğin de yakın zamanda WhatsApp’a eklenerek kullanıcılara sunulması tahmin ediliyor.