Wifi ayarları nasıl yapılır?

Wifi ayarları nasıl yapılır?

İnternet dünyasında internet sağlayıcıları ile internet üzerinde bağlantımızı devam ettiririz. İnternette gezinirken sayfaların kısa sürede açılması gerekir. İşte bu yazıda modeme ince ayarlar verilerek çok daha verimli bir internet kullanımı yaşamanızı göstereceğiz.

Mobil teknolojilerin de sürekli kendisini geliştirmesi nedeniyle oraya da artan bir talep vardır. Ancak her ne kadar gelişen bir teknoloji olsa bile birçok sıkıntısı da beraberinde var olmaktadır. Bunun yanı sıra eski olarak tabir edilecek kablo ile bağlantılar da insanlar tarafından pek tercih edilmiyor. Bunun yerine 5GHz hız bandında olan modemlerin gücü kablolu ağlar kadar kuvvetli oldu.

EN İYİ WİFİ AYARI YAPMAK

En iyi wifi ayarı yapabilmek konusunda insanların sürekli bir araştırma peşinde olduklarını görürsünüz. Wifi bağlantı yollarından 2 farklı seçenek vardır. Bunlardan birisi wi-fi kanal ayarlamadır. Şu dönemlerde 5GHz ya da 2.4GHz bandı kullanan modem ya da yönlendirici cihazları kullanmaktayız. Yönlendirici ekranına giriş yaptığınızda burada pek çok ayar sizi karşılar. Herhangi bir hata yapmamak için başka alanlara tıklamanızı tavsiye etmeyiz.

Bazı ayarlar kendiliğinden hazır olarak orada bulunur. ve bazılarını manuel bile değiştiremezsiniz. Yukarı bahsi geçen frekans bantlarının kendisine göre kanal aralıkları bulunur. Genellikle bu yönlendiriciler 14 kanallı, 2.4 GHz bandını kullanır. 802.11n standardı ile yapılan tüm wi-fi iletişimleri 2400-2500 MHz frekansları arasında çalışır. Bu band için en popüler kanallar 1, 6 ve 11 olmaktadır. Birbirleri ile çakışmadan veri akışını sağlarlar.

WİFİ PARAZİTLERİNİN BELİRLİ ANA NEDENLERİ

Ortak kanal etkileşimi, bitişik kanal etkileşimi ve bunlardan bağımsız olan kablosuz kaynaklı olmayan parazittir. 2. Konuda wifi kanallarının doğru seçilmiş olması burada önem arz eder. 2.4 GHz bandına müdahale edecek her türlü elektronik cihazı bu wifi alanından uzak tutmalısınız. Bu cihazlar arasında en sık kullandığımız telefonlar başı çekmektedir.

5GHz bandı diğer banda göre daha hızlı internet akışını sunar. Ancak bu frekansı da verimli kullanmak için birkaç tüyo vardır. En iyi wifi ayarını yapmak için öncelikle modem ara yüzüne şifreniz ve kullanıcı adınız ile giriş yapın. Ardından wifi ve sonrasında benzersiz bir SSID belirleyin. Bu seçeneği daha sonra pasif durumda bırakın.

Cihazınızın yeni model ise b/g/n seçin. Kanal bant genişliği ayar menüsünde modeminiz 5GHZ ise 20/40 ı diğeri ise 20 MHz seçin. İşte bir sonraki adım da kanal seçimi yapılır. Bu seçimi doğru bulmak ve parazitlerin uğramayacağı kanalı ayarlamak için Windows 10 cihazınızdan wifi analyzer uygulamasını mağazadan indirip taratın. Ekranda doğru kanal çıkacaktır. Daha sonra buradaki sayısı ayar yaptığınız ekrana girerek wifi sorununu ayarlayacaksınız.