Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

Windows 10 yüklü bilgisayarınızdaki mevcut güncelleştirme ayarlarını nasıl değiştirebileceğiniz hakkında sizlere bilgi vereceğimiz bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Bilgisayar kullanıcıları için otomatik güncelleme son derece önemli bir konudur. Bilgisayar sistemlerinde her verinin yedeklenmesi için otomatik güncellemede ek özellikler bulunabilir. Ancak bu güncellemeler bazen cihazınız için önemli işlemlerinizi yapmanızı engelleyebilir. İşte bu konuda yazımızı okuyarak hangi konularda bu güncellemelerin açık ya da kapalı olması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Öncelikle bilgisayar cihazınız üzerinden ayarlar alanına giriş yapmalısınız.

 

Ayarlar alanına giriş yapabilmek için çalıştır komutuna ulaşarak da sorunu halledebilirsiniz. Bunun için başlar menüsüne tıklayın. Ardından arama alanına çalıştır yazın ve enter a basın. Açılan dosya arama gibi ekrana services.msc komutunu yazarak hizmet alanına ulaşın. Bu alanda, bilgisayarınızdaki çalışan ya da çalışmayan tüm uygulama hizmetlerini görebilirsiniz.

 

HİZMETLER ALANINDAN GÜNCELLEMEYİ AYARLAMAK ÇOK KOLAY
Hizmetler alanında Windows update alanına tıklamalısınız. Daha sonrasında ise sağ tuş ile tıklama yapın ardından özellikle bölümüne tıklayın. Başlangıç türü alanında otomatik olarak seçenekler sıralanır. Bu alanda genel alanından başlangıç türü alanına tıklayın. Otomatik seçeneğinden devre dışı alanına geçiş sağlayın. Bu ayarı kaydettikten sonra artık güncelleme işlemleri için sizlerden onay alınması gerekecektir.

 

Bu işlemleri tamamladıktan sonra belirli süre ile kendiniz geri güncelleme ayarını değiştirebilirsiniz. Bu değişimin olumlu ya da olumsuz yanları da olabilir. Bu konu hakkında Microsoft uzmanları, yayınlanan güncelleştirmelerin kullanıcı bilgisayarlarına yüklenmesini tavsiye eder. Bazı güncelleme yazılımlarında güvenlik yamaları da bulunabilir.

 

Kimi zaman güvenlik konusu insanların çok önemsemediği konulardan olabilir. Ancak wifi üzerinden internete bağladığınız zaman güncelleştirmeleri yapmalısınız. Güncelleştirmeleri kapatıp tamamen uygulamamak ileride birtakım bilgisayar sorunlarına davetiye çıkarabilir.