Windows, Android ve IOS cihazlarda DNS ayarları nasıl değiştirilir?

Windows, Android ve IOS cihazlarda DNS ayarları nasıl değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirilirken kullandığımız cihaza ve bu cihazın işletim sistemine göre değişiklik göstermektedir. Lakin temel olarak aynı oldukları için değiştirmesi tüm kullanıcıların yapacağı kolaylıkta olmaktadır.

Eğer kullanılan cihaz bir bilgisayar ve işletim sistemi Windows ise ilk yapılması gereken Denetim Masasına girmek olacaktır. Ardından Ağ Ve İnternet başlığı altında bulunan Ağ Durumunu Ve Görevlerini Görüntüle sekmesine tıklanmalı. Sonrasında Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin butonuna tıklanmalı. Ve ardından Wireless şekilde bir bağlantı kullanılıyorsa Wifi bağdaştırıcısı seçilmeli eğer kablolu bir bağlantı kullanıyorsak Ethernet Bağdaştırıcısına Sağ tıklattıktan sonra Özellikler seçeneği seçilmelidir.

Ardından açılan özellikler penceresinde İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/Ipv4) seçeneğine iki kez tıklandıktan sonra açılan pencereden Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan butonuna tıklanmalı ve ardından kullanılacak olan DNS adresleri yazılmalıdır. Sonrasında Tamam tuşuna basıp pencereleri kapatmak yeterli olacaktır.

ANDROİD CİHAZLARDA DNS DEĞİŞTİRME NASIL YAPILIR?

ANDROİD cihazlarda DNS değiştirmek istediğimiz takdirde yapmamız gereken ilk iş Uygulamalar menüsünden Cihazın Ayarlar kısmına girmek olacaktır. Ardından Bağlantılar sekmesine tıkladıktan sonra Wifi seçeneğine tıklamak gerekmektedir. Sonrasında ise kullanmakta olunan Wifi SSID adına tıklayarak karşımıza çıkan menüde Gelişmiş seçeneği seçilmelidir. Ardından karşılaşılan ekranda IP ayarları görünecektir ve bu ayar standart olarak DHCP olarak görünecektir.

Bu seçeneğin üzerine bir kere tıkladıktan sonra açılan küçük ekranda Statik seçeneği olacaktır. Bu ayarı Statik olarak değiştirdikten sonra karşımıza birçok ayar çıkacaktır. En altta bulunan DNS ayarlarından kullanılacak olan DNS adresi yazılır ve ardından Kaydet seçeneği seçilir ve DNS değiştirme işlemi bitirilmiş olur.

IOS CİHAZLARDA DNS NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Eğer kullanılan cihaz IOS ise ilk olarak ana ekranda bulunan ayarlar menüsüne tıklamak gerekir. Ardından Wifi kısmına tıkladıktan sonra karşımıza kullanılan Wifi adresleri çıkacaktır. Kullanmakta olduğumuz Wifi adının hemen sağ tarafında bulunan (i) simgesine dokunmak gerekir. Bu menüye girdikten sonra altta bulunan DNS sekmesi görülecektir ve standart olarak Otomatiğe ayarlı olacaktır.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşımıza açılan ekrandan Elle seçeneği aktif edilmelidir. Ardından hemen alt kısımda DNS sunucuları kısmında(+) simgesine tıklanıp kullanacağımız DNS adresi girilmeli ve ardından Kaydet ‘e tıkladıktan sonra DNS ayarları aktif edilecektir.