Zararlı Android uygulamaları risk yaratıyor, liste açıklandı

Zararlı Android uygulamaları risk yaratıyor, liste açıklandı

Zararlı Android uygulamaları telefonlar için büyük bir risk taşıyorlar. Kullanıcılara gizli reklam barındırmaktan, aynı zamanda kişisel bilgilerine de ulaşma gibi pek çok konuda risk yaratan bu uygulamalar, Google Play Store tarafından açıklandı.

Zararlı Uygulamalar Nasıl Çalışıyor?

Google Play Store tarafından zararlı Android uygulamalar açıklandı. Telefon kullanıcıları için büyük riskler taşıyan bu uygulamalar, reklam içermelerine rağmen reklamları saklıyorlar ve kullanıcı reklamları göremiyor ancak uygulama dışında izinsiz reklamlar sunuyor ve böylece kullanıcı reklamların neden kaynaklı olduğunu fark edemiyor.

Bu türden Android zararlı yazılımları geçen sene de belirlenmiş ve kullanıcılar için büyük riskler taşıdıkları anlaşılmıştı. Böylesi yazılımlar, uygulamanın arkasına saklanmanın yanında aynı zamanda bazı durumlarda uygulama simgesini gizliyorlar ve böylece kullanıcının uygulamayı kaldırması da zor hale geliyor.

Zararlı Uygulamalar Açıklandı

Google Play Store tarafından açıklanan Android zararlı yazılımlar ise şu şekilde;

Shoot Them

Crush Car

Rolling Scroll

Helicopter Attack – New

Assasin Legend – 2020 New

Helicopter Shoot

Rugby Pass

Flying Skateboard

Find the Differences – Puzzle Game

Iron it

Shooting Run

Plant Monster

Find Hidden

Rotate Shape

Jump Jump

Sway Man

Dessert Against

Money Destroyer

Cream Trip – New

Props Rescue

Find 5 Differences – 2020 NEW

Zararlı Yazılımlar Nasıl Temizlenir?

Android telefonlardan zararlı yazılımları temizlemek için ise belirli yöntemler bulunuyor. Söz konusu uygulamalar çoğu durumda kendilerini gizledikleri ya da silinmiş görünmelerine rağmen telefondan tam olarak silinmedikleri için çeşitli sorunlar yaratabiliyor. Zararlı yazılımları temizlemek için öncelikle telefonunuzda virüs temizleyici programların olması yararlı olacaktır. Aynı zamanda antivirüs programları olası riskli uygulamalara karşı da önceden haber vererek böylece uygulamaların yüklenmesinden önce de kullanıcıyı uyarabilmektedirler. Antivirüs programlarını telefonunuza yükledikten sonra programları çalıştırarak telefonda virüs taraması yapılmalı ve tarama sonuçlarına göre zararlı yazılım olarak adlandırılan uygulamaların silinmesi yapılmalıdır. Antivirüs programları büyük bir olasılıkla zararlı yazılımları telefonunuzdan kaldıracaktır ancak kalkmaması durumunda fabrika ayarlarına dönmek nihai bir çözüm olacaktır. Bunun yanında kullanılacak olan uygulamaların yorumlarına ve yükleyen sayısına da bakmak yine yarar sağlayacaktır.