Zoom nasıl kullanılır

Zoom nasıl kullanılır

Evden çalışma ya da evden online eğitim süreçlerinde çok yardımcınız olan bir uygulama olan Zoom'dan bahsedeceğiz.

Bu uygulama, Amerika’da sıklıkla kullanılan zoom uygulaması olmaktadır. Ancak bu ülkede, kullanılmaya başlanmasından çok kısa bir süre sonra çeşitli iddialar ortaya atıldı. Bunlardan birisi, zoom meetings uygulamasında ders yapmak isteyen eğiticilerin banka hesaplarından bir miktar ödeme alınması idi.

 

ZOOM İLE UZAKTAN EĞİTİM GÖRÜŞMESİ YAPMAK
Zoom uygulamasının Amerika da iddialar içeren güvenlik sorunu nedeniyle kullanımına ara verildi. Hatta bazı bölgelerde yasaklandı. Bu uygulamaya rakip Microsoft teams ya da Skype gibi uygulamalar hala varlığını sürdürmektedir. Ancak ülkemizde Millî Eğitim Bakanlığının açıklamış olduğu herhangi bir güvenlik sorunu olmamaktadır.
Fakat yine de üst kişiler, EBA sistemi üzerinden eğitimlerin sağlanması yönünde çeşitli önerilerde bulunurlar. Şimdi sizlere çok popüler olan ve hala kullanımda olan uygulamanın detayları hakkında bilgi ileteceğiz. Öncelikle zoom.us adresini ziyaret edin. Ücretsiz giriş yap ya da kayıt olan butonuna tıklayarak sizden istenen bilgiler ile siteye kayıt olun. Burada şifrenizi belirledikten sonra uygulamaya iş arkadaşlarınızı ya da görüşme yapacağınız herhangi birilerini davet edebilirsiniz.

 

TEK TUŞLA BAĞLANTI SAĞLAYARAK ONLİNE GÖRÜŞÜN
Zoom kendi sitesinden üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra açılan sayfada start meeting now dediğinizde bir toplantı sayfası sizleri karşılar. İndir ve çalıştır ya da tarayıcı üzerinden devam etme seçeneği ile ilerleyebilirsiniz. Sürekli kullanmayacak iseniz ya da başkanın bilgisayarından bağlanıyor iseniz tarayıcı üzerinden giriş yapmanızda fayda vardır.
Uygulamayı indirip çalıştırdığınızda zoom hesabınıza otomatik bağlantı sağlanıyor ve kamera simgesine bastığınızda yeni bir toplantı başlatmış olursunuz. İntivation url yazısının karşısındaki linki kopyalayıp katılacak kişilere gönderebilirsiniz. Buraya ulaşmak için ekranda solda i harfine tıklamalısınız. Ana ekranda join ile başkalarının toplantısına katılabilirsiniz. Ya da direkt link ile katılabilirsiniz. Share screen ile ekranınızı paylaşıma açık hale getirebilirsiniz.