Adana’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Adana’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Adana’yı ziyaret ettiğinizde tarihi, kültürel ve doğal güzellikler adına gezebileceğiniz onlarca yer bulunmaktadır.

Ülkemizin önemli turistik bölgeleri arasında olan Adana’da gezilecek ve mutlaka görmeniz gereken tarihi yerle, mesire alanları, müzeler bulunmaktadır. Adana’ya gittiğinizde mutlaka bu yerleri gezmelisiniz. Çukurova’nın en önemli şehri olan Adana, sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile zengin bir mirasa sahiptir.

Sabancı Merkez Cami

Adana’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Her yerden görülebilecek yüksekliğe sahip ve Adana’nın sembolik yapısı haline gelen cami, 6 minareden oluşmaktadır. Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük camisi olma özelliğine sahip olan Merkez cami, Reşatbey’de bulunmaktadır.

Taş Köprü

Eski adıyla Justinianus Köprüsü olarak bilinen Taş Köprü 4. Yüzyılda inşa edilmiştir. 2000’li yıllarda trafiğe kapanmış ve dünyanın en eski köprüsü olarak bilinmektedir. Seyhan Nehri üzerinde olan köprü, Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü işlevi görmüştür.

Varda Köprüsü

Adana- Ankara istikametinde olan köprü, Alman Köprüsü ve Koca Köprü olarak ta bilinmektedir. 2. Abdülhamit zamanında Almanlar tarafından inşa edilmiştir. Derin bir vadiyi birbirine bağlayan Varda Köprüsü, virajlı bir yapıya sahiptir.

Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan ve tarihte yenilmez şehir olarak bilinen antik kenttir. Osmanlı, Bizans, Sasani, Roma İmparatorluğuna ev sahiplği yapmış ve önemli izler taşımaktadır. Dünyanın en büyük antik kentleri arasında olan Anavarza antik kentinde kilise, hamam, stadyum, tiyatro, mezar gibi birçok alan yer almaktadır.

Atatürk Evi Müzesi

Dönemini en iyi anlatan sivil mimari örneklerinden biri olup, Mustafa Kemal Atatürk Adana’yı ziyaretinde bu evde kalmıştır. 1981 yılında restore edilen bina, müze müdürlüğüne bağlıdır. Giriş ücretsizdir.

Misis Antik Kenti ve Misis Köprüsü

Ceyhan nehri kenarında tarihi yol üzerinde olan Truva kahramanlarından Mopsus tarafından kurulduğu söylenmektedir.

Yılankale

11. Yüzyılda yapılan, Haçlı kalesi olarak bilinen kale Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Şahmeran Kalesi olarak ta bilinmektedir.

Adana Ulu Cami

Adana’nın önemli tarihi eserlerindendir. Osmanlı, Memluk ve Selçuklu devirlerine ait mimarı karakterler bir arada toplanmıştır.

Yağ Cami

Bir Haçlı kilisesi olan cami, 1501 yılında Ramazanoğlu döneminde camiye çevrilmiştir.

Adana Etnografya Müzesi

Rum cemaati tarafından kurulan ve Fransız işgalinden sonra terk edilen bir kilisedir. Ülkemizdeki ilk açık hava müzesi olma özelliğine de sahiptir.

Saat Kulesi

1881 yılında yapımına başlanan saat, Türkiye’de bulunan en uzun saat kulelerinden ikincisidir. Çarşının içinde yer alan saat kulesi, oldukça sağlamdır.