Adıyaman’da Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Adıyaman’da Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Gerek yerli gerek ise yabancı turistleri çeken bir bölge olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi içinde yer alan Adıyaman, çok özel bir yerdir.

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman’a nasıl gidilir sorusunun aslında birden çok cevabı vardır. Türkiye’nin her yerinden karayolu ile gitmek mümkündür. Havayolunu tercih etmek isteyen kişiler ise Ankara ve İstanbul’dan tarifeli uçak seferlerini kullanabilir. Ayrıca havaalanından şehrin merkezine giden otobüs seferleri bulunmaktadır. Feribot ve demiryolunu tercih etmek isteyenler de ikisinden birine yönelebilirler.

Adıyaman’da Ne Yenilir?

Güneydoğu Anadolu mutfağının ne kadar zengin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Adıyaman’da bu zenginliklerden nasibini almıştır. Adıyaman’da ne yenilir sorusu ziyaretçilerin her zaman merak konusu olmuştur.

Adıyaman’da yenilebilecek başlıca yemekler şöyledir:

Patlıcanlı kebap

Kıyma kebabı

Adıyaman tavası

İçli köfte

Adıyaman çiğ köfte

Katmer

Peynir tatlısı

Adıyaman’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Adıyaman, binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yapmıştır. Buram buram tarih kokan dokusu ile dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Adıyaman’da görülmesi gereken başlıca yerler incelenecek olunursa şu şekilde sıralamak mümkündür:

Adıyaman Nemrut Dağı

Adıyaman denilince pek çok kişinin aklına nemrut dağı gelmektedir. Helenistik dönemin en dikkat çekici kalıntılarının olduğu bir turizm bölgesidir. Kommagene krallığı tarafından kutsal olarak kabul edilen Nemrut Dağı, benzersiz manzarası ve eşsiz bir gündoğumu manzarası sunmaktadır. Sırf bu manzarayı izlemek isteyen kişiler binlerce km uzaklıktan Nemrut Dağı’nı ziyaret etmektedir.

Perre Antik Kenti

Şehrin çıkışında yer alan ve dünya üzerindeki en büyük Roma şehirlerinden birisidir. Antik dönemde hem jeopolitik olarak hem de dinsel olarak son derece önemli bir yere sahipti. Kayam mezarları bulunan Perra Antik Kenti Adıyaman’a giden ziyaretçiler görmeden geri dönmemelidir.

Cendere Köprüsü

Cendere Çayı üzerinde konumlandırılmış olan bu köprü, Roma Köprüsü olarak da bilinmektedir.  Antik Roma mimarisinden kalan benzersiz eserlerden biridir. Dünyanın en eski köprülerinden biri olup günümüzde de kullanılmaktadır.

Adıyaman’da gezilecek yerler arasında bulunan diğer yerler; Palanlı Mağarası, St Paul Manastırı, Haydaran Mezarları, Karakuş Tümülüsü, Adıyaman Ulu Cami ve Adıyaman Müzesi sayılabilir.