Afyonkarahisar’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Afyonkarahisar’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

İç Anadolu ve Batı Anadolu, ayrı ayrı gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu iki bölgeyi birbirine bağlayan ve görülmesi gereken bir yer olan Afyonkarahisar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilebilir?

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir sorusunun cevabını merak eden kişiler, karayolu tercih etmek isterlerse çok rahatlıkla gidilebileceklerini bilmelidir. Türkiye’nin her yerinden otobüs seferi de mevcuttur. Fakat havayolu tercih etmek isteyen kişiler bilmelidir ki maalesef Afyonkarahisar’da sivil amaçlı kullanılan hava alanı maalesef mevcut değildir.

Afyonkarahisar’da Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Türkiye’nin termal başkenti olarak bilinen Afyonkarahisar, şifalı suları ile nam salmıştır. Tarihi bir yer olan Afyonkarahisar tarihi M.Ö 2000’li yıllara dayanmaktadır. Romalılar döneminde Akroenos olarak bilinen şehirde Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ne de yer verilmiştir. Tarihi içinde barındıran Afyonkarahisar’da gezilebilecek yerler şöyledir:

Afyonkarahisar Kalesi

Sarp kayalıklar üzerinde yer alan Afyonkarahisar Kalesi, Bizans ve Osmanlı çatışmalarına ev sahipliği yapmış tarihi bir kaledir. Yaklaşık 226 mt bir yüksekliğe sahiptir. Ana tanrıça Kybele’ye adanmış tapınma yeri ve dört büyük sarnıç bulunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

Büyük Taarruza şahitlik eden ve Uşak, Kütahya, Afyon sınırlarına yayılmış olan milli parkın içerisinde ormanlık alan mevcuttur. Afyonkarahisar’a gidenler Başkomutanlık Milli Parkı’nı da ziyaret edilecek yerler listesine eklemelidir.

İscehisar Peri Bacaları

Peri bacaları denilince akla her ne kadar Nevşehir gelse de Afyonkarahisar’da da peri bacaları mevcuttur. Frig Vadisinde gezinirken, şapkalı ve şapkasız peri bacalarına rastlamak mümkündür. Frig Vadisinde bulunan bu gizli cenneti keşfetmek isteyenler giderken yanlarında fotoğraf makinelerini götürmeyi unutmamalıdır.

Frig Vadisi

Friglerin izlerinin olduğu, pek çok kişi tarafından ziyaret edilen Frig Vadisi’nde keyifli yürüyüşler yapmak mümkündür. 2013 yılında Frig Yolu açılmıştır. Bu yol ile yürüyüşün yanı sıra bisiklet sürmek de mümkün olacaktır.

Afyonkarahisar Anıtkaya Şehitliği

Afyonkarahisar Anıtkaya Şehitliği, Kurtuluş Savaşı’nda 13 ve 20. Alayda şehit olanların anısına yaptırılmıştır. Eğret Şehitliği olarak da bilinmekte olup, özel yerler görmek isteyen kişilerin tercih etmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca Kırkgöz Köprüsü, Yedikapılar Manastırı, haşhaş tarlaları ve başta Gecek Kaplıcası olmak üzere pek çok kaplıca mutlaka ziyaret edilmelidir.