Aile Hekimliği Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimliği Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi değiştirmek istiyorsanız bu işlemi, e-Devlet ve e-Nabız sistemi üzerinden basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Sağlık konusunda çok önemli bir yere sahip olan aile hekimliği değiştirme nasıl yapılır sorusu pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır.

Aile hekimliği değiştirme nasıl yapılır sorusunda en doğru cevapları bulmak adına küçük bir araştırma yapılmaktadır. İkametgah değişikliği yaşayan kişiler tarafından ya da aile hekiminden memnun olmayan kişiler aile hekimliği değiştirme yöntemlerine gidilmektedir. Böylece çok daha kısa yollardan değiştirme yolları seçilmektedir.

Aile Hekimliği Değiştirme Yöntemleri

Ülkemizde çok yaygın bir şekilde hizmet veren aile hekimliği uygulaması herkesin kolaylıklar koruyucu sağlık hizmetleri alınmasını sağlamaktadır. Bu uygulamada kişilerin ikamet adresleri esas alınması durumunda taşınma sonrasında ya da farklı nedenlerden dolayı değiştirmek istendiğinde başvuruda bulunulması gerekir. Bunların yanı sıra aile hekiminden memnun olmayan kişilerinde başvuru yapması mümkün olan değiştirme yöntemleri sayesinde istenilen sonuçlar elde edilmektedir.

Başvuru işlemi elektronik ortamda yapılmakta ve yeni aile hekimlerini il, ilçe ile birime göre ayarlanabilir. Sağlık Bakanlığı ait pek çok hizmetleri dijital ortama aktarılması ile beraber vatandaşların sağlık ile alakalı yapacağı işlemlere yönelik süreçlerin genel, elektronik ortamda halledilmektedir. Aile hekimliği değiştirme yöntemleri şunlardır;

Aile hekimliği e-Devlet ve e-Nabız üzerinden değiştirme yapılabilir,

Sağlık ocağından aile hekimliği değiştirmek için başvuru yapılması mümkün olmaktadır.

İnternet Üzerinden Aile Hekimliği Değiştirme

Sağlık Bakanlığı kapsamında yer alan sağlık işlemlerinde dijital ortamların ürünlerinden biri olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi sayesinde vatandaşlar e- devlet şifreleri aracılığı ile pek çok sorulara cevap bulmak mümkün olmaktadır. Alo 182 MHRS çağrı merkezi üzerinden aile hekimi değiştirme talebinde bulunulmaktadır. Ayrıca isteğe bağlı MHRS için e-Devlet şifresi ile internetten değiştirme yapılabilir.

E- Nabız İle Aile Hekimliği Değiştirme

Aile hekimi değiştirme işlemleri online olarak e-Devlet üzerinden e-Nabız sistemine giriş yaparak değiştirmek mümkün olmaktadır. Değiştirme işlemi için nabız sistemine giriş yapılması gerekir. Aile hekimliği e-Nabız ile değiştirme yapmak için enabiz.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra aile hekimi değiştir seçeneğini seçmek yeterli olacaktır.