Amasya’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Amasya’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Şehzadeler diyarı olarak bilinen Amasya, Osmanlı’nın önemli şehirlerindendi. Bu yüzden Amasya tarihi eser yönünden çok zengindir.

Bazı dönemlerde tahtın varisi olan veliahtlar şehzadeler Amasya’ya yerleştirilirdi. Amasya tarihi ve kültürel açıdan çok zengindir.

Amasya Kalesi

Bu kale Amasya’da gezilecek yerlerin en başında gelmektedir. Amasya kalesi Amasya’nın tepesinde bulunur bütün manzara ayaklarınızın altındadır. Burada harika fotoğraflar çekinebilirsiniz. Şehrin en önemli kültürel ve mimari eseridir. Bazı rivayetlere göre Pontus Kralı tarafından yaptırıldığı düşünülürken kalede Eski Tunç Çağından kalıntılar bulunmuştur. Kalenin içerisinde Osmanlıdan hamam ve birçok mezar yer almaktadır.

 

II. Beyazıd Külliyesi

Yeşilırmak’ın kenarında bulunan II. Beyazıd Külliyesi görenleri etkileyen estetik bir eserdir. Büyük ve geniş avlusu ve el işlemeli taç kapısı ile dikkatleri üzerine topluyor.

 

Burmalı Minare Camii

Amasya şehrinin en bilindik simgelerinden ve tarihi eserlerindendir. Şehir merkezinde olan Derekocacık Mahallesinde bulunur. Selçuklunun hükümdarı II. Gıyaseddin Keyhüsrevin veziri, Haznedar Yusuf ve kardeşi Necmettin Ferruh tarafından yaptırılmıştır. Camii burma minaresi ile dikkat çekiyor. İlk inşasında ahşap olan minare yanarak hasar görmesinin ardından burma minare yapılmıştır. Bugünkü görüntüsü ile Amasya’nın görülmeye değere yerleri arasına girmiştir.

 

Amasya Arkeoloji Müzesi

II. Beyazıd Külliyesinin bazı odalarında toplanan arkeolojik ve tarihi eserler, İslami Devirin mumyalarının bir araya toplanmasıyla önce müze deposu daha sonra arkeolojik eserlerin çoğaltılmasıyla müzeye çevrilmiştir. On bir ayrı medeniyetin arkeolojik, etnografik, sikke, el yazması, mumya ve mühür olmak üzere 24 bin kadar esere ev sahipliği yapıyor.

 

Hazeranlar Konağı

Yeşilırmak’ın kenarına, surların üzerine yapılmış olan konak mimari yapısıyla Safranbolu evlerine benziyor. 1976 yılında bakanlık tarafından restore edilen konak müze haline getirilmiştir.

 

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Ülkemizin en büyük deltalarından olan kızılmak deltası Karadeniz’deki tek sulak alandır. Kızılırmak deltası kuş cennetinde eşine az rastlanan biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bunun nedeni Kızılırmak’ın göl, ırmak, deniz, sazlık, kumul, mera, çayır, tarım alanları ve orman gibi farklı farklı çevreyle ilgili habitata sahip olmasıdır. Eğer Amasya’ya yolunuz düşerse kesinlikle kuş cennetine uğramalısınız.