Anne Kart başvurusu nasıl yapılır? Anne Kart avantajları neler?

Anne Kart başvurusu nasıl yapılır? Anne Kart avantajları neler?

İstanbul’da oturan annelerin toplu taşımada rahat bir şekilde toplu taşıma araçlarını ücretsiz halde kullanmalarını sağlayan anne kart uygulaması tüm anneler tarafından büyük beğeni topluyor. Anne kart almak isteyenler ise anne kart başvurusu nasıl yapılır sorusunu merak ediyorlar.

Anne Kart Nedir?

Anne kart tanımı itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında uygulamaya konulmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması koşuluyla, 0 – 4 yaş arasında çocuğu olan tüm annelerin toplu taşımadan ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlayan karttır. İstanbul ili sınırları içerisinde toplu taşıma kapsamında olan; otobüs, metro, tramvay, metrobüs, vapur gibi araçları anne kart sahibi olanlar ücretsiz olarak kullanabilmektedirler.

Anne Kart Avantajları Neler?

Anne kart başvuruları da kolay bir şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden ya da İstanbulkart Başvuru Merkezleri aracılığı ile kart başvuruları tamamlanmaktadır. Anne Kart aynı zamanda toplu taşımada ücretsiz olarak taşıt kullanımını sağlasa da aynı zamanda çeşitli alanlarda para kart olarak da kullanılmaktadır. Bu kapsamda İspark, İsper, Migros, A101, İtaksi, Beltur gibi alanlarda karta yüklenmiş olan paralar kullanılabilmektedir.

Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne kart başvurusu yapmak için ücretsiz İstanbul kart başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda şu adımlar takip edilmelidir;

Bireysel İstanbul Kart sitesine giriş yapılır ve siteye “üye ol” butonu üzerinden üyelik işlemleri başlatılır.

Üyelik esnasında istenen bilgilerin sisteme eksiksiz ve doğru olarak girilmesi gerekmektedir. Sisteme hatalı ya da yanlış girilen bilgiler değerlendirmeye alınmamaktadır.

Bilgilerin girilmesinden sonra ise menüden Anne Kart seçimi yapılmalıdır. Bilgilerin doğru şekilde girilmesinden sonra başvuru tamamlanacaktır. Bu esnada sistemin istediği fotoğrafın da sisteme yüklenmesi gereklidir.

Başvuru işleminden sonra kartın çıkarılması için ödeme işleminin yapılması gerekmektedir. Tek seferlik olarak yapılan kart ücretinin bedeli 10 TL’dir. Ödemelerin sisteme online olarak yapılması ve banka ya da kredi kartı kullanılarak tamamlanması gerekmektedir. Bu kapsamda EFT ya da havale ile yapılacak ödemeler kabul edilmemektedir. Başvurunun alınmasından ve ödemenin yapılmasından sonra ise 2 iş günü içinde kart işleme alınacak ve başvuru esnasında belirtilen adrese kargo ile gönderilecektir.