Artvin’de görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Artvin’de görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında yer alan Artvin, Gürcistan’ın sınırında yer alır. Yeşil dağları, yaylaları, şelaleli ile göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptir.

Artvin’in doğasında yeşilin en güzel tonlarıyla bezelidir. Gidebileceğiniz en vakit Mayıs ve Ağustos aralarıdır. Kış sporları yapmak isterseniz Kasım Nisan arası sizin için uygun olacaktır. Artvin’e gittiğinizde yaylalardaki festivallere katılarak ya da kendi ekipmanlarınızı alarak Artvin’in eşsiz doğasında mükemmel kamplar yapabilirsiniz.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin seyahatiniz sırasında kesinlikle gitmeniz gereken yerlerin başındadır. Doğa harikası kanyonu, yemyeşil manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Hatila Vadisi Akdeniz iklimine sahiptir ve rafting tarzı su sporları için gayet uygundur. Pek çok endemik bitki ile hayvan türü bulunur. Hatila Vadisi dağ yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılarında göz odağıdır.

Altıparmak Tabiat Parkı

Artvin şehir merkezine yaklaşık olarak 26 km uzaklıkta yer alır. Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunur. Birbirinden güzel dereler, tarihi eserler ve buz gölü yer alır. Bu parka geldiğinizde Tunca Deresini ve de Buzul Göllerini görmeden kesinlikle gitmeyin.

Kafkasör Yaylası

Artvin’in şehir merkezinden yalnızca 8 km uzaklıkta olan Kafkasör Yaylası ulaşım kolaylığı ve doğa güzelliğiyle turistleri kendine çekiyor. Özel aracınızla yaylaya ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezinden otobüsler de kalkıyor. Bu yaylada zaman zaman şenlikler ve boğa güreşleri yapılmaktadır.

Arsiyan Yaylası

Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alır. Yaylanın içerisinde farklı farklı göller de mevcuttur. Köyün sakinlerine göre yaylada olan göllere pek çok isim vermişler. Yaz ya da kış hiç fark etmeksizin yayla turizmi Arisyan Yaylasında devam etmektedir. Bu yaylada Negoları yani sarı cennet çiçeği denilen bitki gelenlerin ilgisini çekiyor.

Mençuna Şelalesi

Artvin ilinin dokusu bozulmayan ve en büyük şelalesidir. 50 metre kadar yükseklikten hiçbir yere çarpmadan hızla alt zemine dökülen su ile ilk çavlanı oluşan Mençuna Şelalesinin tabanındaki kayalık çanak şeklini alıyor. Şelalenin ulaşımı bir nebze zor da olsa şelaleye ulaştığınızda gittiğinize değdiğini siz de göreceksiniz.

Maral Şelalesi

Artvin ilinin çok sık ziyaret edilen şelalerinden biri ve doğal güzelliklerindendir. Halk tarafından Dünyadaki cennet olarak anılan Meral Şelalesi Artvin’in Borçka ilçesinde yer alır. Eğer Artvin’e gelirseniz bu doğa güzelliklerini görmeden gitmeyin.