Askerlik tecil yaşı kaçtır? Askerlik en fazla kaç defa tecil ettirilir?

Askerlik tecil yaşı kaçtır? Askerlik en fazla kaç defa tecil ettirilir?

Askerliğini ertelemek isteyenler için tecil işlemleri büyük önem taşıyor. Özellikle askerlik tecil yaşı erteleme işlemlerinde bulunmak isteyenler tarafından merak ediliyor.

Askerlik Tecil Yaşı Kaçtır?

Askerliğini çeşitli nedenler ile gereken sürede yapmak istemeyenler için askerlik tecil işlemleri büyük önem taşıyor. Özellikle askerlik tecil yaşı tecil işlemlerinin yapılması için önemli. Daha önceden 29 yaş olan askerlik tecil yaşı, bedelli askerliğin kalıcı hale gelmesi sonucunda 22’ye düşürüldü. Bu bakımdan artık 22 yaşından sonra askerliğe gitmeyenler asker kaçağı olarak kabul edilecekler. Mezun olanların ise 22 yaşına kadar tecil etme işlemleri bulunacak. Ancak yüksek lisans ya da doktora gibi öğrenimler kapsamında ilgili eğitim süresi boyunca tecil işlemleri devam edecek.

 

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir?

Askerlik tecil ettirme işlemleri asker kaçağı görünmemek için önemlidir. Bunun için askerlik tecil işlemleri için askerlik şubesine gitmek ve ilgili birimlere askerlik tecil belgeleri teslim edilmesi gerekmektedir. Gereken belgeler;

Mezuniyet diploması,

Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi,

Yakın zamanda çekilen 6 adet vesikalık,

Bulunuyorsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi ile başvuru yapılmaktadır.

Bazı askerlik şubelerinde vesikalık fotoğraf çekimi yapılsa da zaman kazanmak için başvuru yapacakların yanlarında vesikalık fotoğraf götürmeleri daha yararlı olacaktır. Gerekli belgelerin toplanması ile birlikte başvuru yapılan askerlik şubesinde gerekli olan işlemler yapılmaya başlanacaktır. Ancak bu sürede sağlık raporunun da alınması gerekmektedir. Sağlık raporu kişinin askerlik yapmaya uygun olup olmadığını açığa çıkaracaktır. Eğer kişide askerlik için uygun olmayan hastalık bulunuyorsa bu durumda kişi askerlik yapmaya uygun olarak görülmeyecek ve çürük raporu alacaktır. Ancak bu rapor tecil süresi için istenmektedir. Tecil esnasında kişinin bir hastalık ya da kaza sonucunda askerlik yapmaya elverişsiz hale gelmesi sonucunda yeni rapor alması gerekecektir.

 

E – Devlet Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

E – devlet tecil işlemleri yapmak isteyen adaylar da sisteme giriş yaparak Milli Savunma Bakanlığı sayfası üzerinden tecil işlemlerini yapabiliyorlar. Ancak sistemde çoğu kimse için “en yakın askerlik şubesine başvurunuz” yazısı belirdiği için gerekli belgeler ile birlikte şubeye başvuru yapmak gerekmektedir.