Aydın’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Aydın’da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Ege bölgesinin sayısız güzelliklerine sahip illerinden bir tanesi olan Aydın’da gezip görülmeye değer pek çok nokta vardır.

Kültürel ve tarihi pek çok farklı zenginliğe sahip olan Aydın’da doğal güzellikler, kültürel ve tarihi alanlar turistlerin yoğun ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

Güvercinada Kalesi

Güvercinada kalesinin sahip olduğu eşsiz manzara buranın ünlenmesine neden olmuştur. Bu bölgeye çok eski zamanlarda yalnızca sandallarla ulaşım sağlandığı ancak günümüzde ise adaya turların düzenlediğini belirtmek gerekir. Aydın’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunan bu bölge turistlerin ziyaret etmeden ayrılmadığı noktalardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji müzesi geniş bir içeriğe sahip olup pek çok dönemin etkilerinin görülmesine aracı oluyor. Burada Amyzon, Myus, Orhosia, Harpasa gibi pek çok farklı antik kentten kalan kalıntıları görebilir, heykeller, sütün ve sütün başlıkları, mil taşları gibi döneme damgasını vuran önemli eserleri keşfe çıkabilirsiniz.

Kurşunlu Manastırı

Dilek Yarımadasının kuzey kısmında bulunan Kurşunlu Manastırı 690 metrelik yükseklikte yer alır. Aydın’ın görülmesi gereken tarihi yerleri arasında bulunan manastırın sahip olduğu motifler ve freskler dikkat çekici gözüküyor.

Priene Antik Kenti

M.Ö 7 yüzyılda inşa edildiği öngörülen bu antik kent, mimari yapısı ve dokusuyla mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler arasındadır. Menderes Nehri’nin 10 km kadar güneyinde bulunan antik kentin Belus’un oğlu Aegyptus tarafından yapıldığı bilinir.

Arpaz Kalesi

Arpaz beyleri tarafından inşa edilen Arpaz Kalesi Nazilli ilçesinde yer alıyor. Tarihin en çarpıcı dönemlerine tanıklık etmiş bu kale sahip olduğu mimari yapı ile ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Ahmet Gazi Camii

Aydın’ın tarihini gözlemlemenizi sağlayacak Ahmet Gazi Cami Eski Çine Köyünde yer alıyor. Kim tarafından yapıldığına dair net bir bilgi olmamakla birlikte, caminin 1308 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Bölgenin en eski camilerinden biri olarak kabul gören cami Aydın tarihini görmek isteyenlerin uğraması gereken noktalar arasında bulunuyor.

Bafa Gölü

Ege bölgesinin en büyük gölü olan Bafa gölü 1989 yılında Tabiat parkı olarak kabul edilmiş durumdadır. Heraklia kentine de ev sahipliği yapan bu bölgeye uğramadan Aydın gezisini tamamlamamak gerekir.

1 Yorum