Bayburt’ta görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Bayburt’ta görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Doğal güzelliklere ve önemli tarihi eserlere sahip olan Bayburt’ta gezip görülmeye değer çok sayıda yer bulunur.

Bu şehri baştan uca keşfetmek için bir gün asla yeterli değildir. Birkaç gününüzü bu şehre ayırmanız gerekir. Anadolu’nun en güzel kentlerinden biri olan Bayburt’a yolu düşenlerin görmeden gelmemesi gereken yerler şu şekilde sıralanıyor.

Bayburt Kalesi

Şehrin kuzey bölgesine inşa edilmiş olan bu kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ancak Ermenilere ait olduğuna dair çeşitli tahminler vardır. Selçuklu zamanında yeniden inşa edilen ve onarımı sağlanan bu kalede 20 tane Arapça kitabe yer alır. Geçmiş zamanlar boyunca sıklıkla işgale uğramış olan kale en son ise 1828 yılındaki Rus Savaşı sırasında harp edilmiştir.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Bayburt’un simgelerinden biri olan Aydıntepe Yeraltı şehri 1988 yılında bir kazı çalışması sırasında tesadüfen bulunmuştur. Şehirde koridor boyunca devam eden su arkları, galeriler, odalar bulunur. Şehrin önemli turistik yerlerinden biri olan bu yeraltı şehri Bayburt’ta görülmesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Çoruh Nehri

Dünyanın en süratli ve derin nehri olarak kabul edilen bu nehirde zorluğa göre dört farklı parkur vardır. Uluslararası yarışların düzenlendiği nehrin en verimli olduğu dönemler arasında Mayıs ve Haziran ayları bulunur. 376 km’lik uzunluğa sahip olan bu nehirde aynı zamanda çok sayıda balık türü vardır. Çoruh nehrine yıl içinde rafting, nehir kayağı gibi çeşitli sporlar için Dünyanın her noktasından sporcular gelir. Bölgede bu su sporları oldukça yaygın olduğundan dolayı bu tarz su sporlarına ilgisi olanlar için doğru bir adrestir.

Dede Korkut Türbesi

Bayburt il sınırlarının içinde bulunan bu türbe yılın her zamanı yoğun sayıda ziyaretçi ağırlar. 9.yüzyılda yaptırılmış olan bu türbe 1994 yılında yeniden restore edilmiştir. Türbenin üst kısmında eski Türkçe rakamlarıyla 718 yazar. Şehir merkezine 39 km uzaklıkta bulunan bu türbe halk arasında aynı zamanda Ali Baba türbesi olarak da bilinir.

Baksı Müzesi

40 dönümlük bir arazide bulunan müzenin yapımında Prof. Dr. Hüsamettin Kocan etkisi vardır. Müzenin içinde çağdaş ve geleneksel sanatın bir araya geldiği görülür. Geziye iyi bir mola için Baksı Müzesinin de ziyaret edilecekler listesine eklenmesi lazımdır.