Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır? Beyaz kıyafetler kaç derecede yıkanmalı?

Beyaz çamaşırlar nasıl yıkanır? Beyaz kıyafetler kaç derecede yıkanmalı?

Beyazlar kaç derece yıkanır sorusu özellikle beyazların hassas yapılarından ötürü sıklıkla gündeme gelmektedir. Beyazlar, yapıları itibariyle çabuk ve çok kirlendikleri için beyazların yıkanması için renkli çamaşırlara göre farklılıklar bulunmaktadır.

Beyazlar Nasıl Yıkanır?

Beyaz çamaşırların yıkanması yapılarından ötürü renkli çamaşırlara göre farklılık taşımaktadır. Bu bakımdan, beyazların yıkanması için belirli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle beyaz kıyafetleri yıkama esnasında araya renkli çamaşırların karışmaması gerekir çünkü bu durumda renkli çamaşırların renkleri beyaz kıyafetlere karışacaktır. Bu yüzden beyazları yıkama için ilk bilinmesi gereken nokta tüm beyazları bir arada yıkamaktır.

Bunun yanında beyaz çamaşırların yıkanması için belirli bir derece ve yıkama programının da olması gerekmektedir. Özellikle beyazların kirleri daha fazla göstermesinden ötürü genel olarak renklilere kıyasla beyaz kıyafetlerin daha yüksek sıcaklıkta, bu bakımdan 60 derecede yıkanması yararlı olacaktır. Ancak yine yıkama sıcaklığı çamaşır türüne göre de değişmektedir. Beyaz ipek bluz ya da benzeri kıyafetler için uygun olan ısı değerlerinin seçilmesi gerekmektedir.

Beyaz Kıyafetleri Yıkamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Beyaz kıyafetlerden kir çıkarmak renkli kıyafetlere göre daha zor olabilmektedir. Böyle durumlarda, sadece çamaşır makinesinin temizlemesini beklemek yerine yıkama öncesinde basit yöntemler ile kirleri çıkarmak mümkün olabilmektedir. Örneğin kurumuş yemek ya da çamur gibi lekeleri ıspatula yardımı ile kazımak çamaşırların çok daha kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda soğuk su içinde bekletmek ve üzerlerine deterjan dökmek de kirlerin tamamen çıkmasına imkân tanımaktadır. Bu durumun yapılması en inatçı kirlerin bile çamaşır makinesinde yıkama esnasında daha rahat şekilde çıkmasını sağlamaktadır.

Hangi Yıkama Programı Seçilmeli?

Beyazları yıkama programı doğru temizlik ve aynı zamanda kıyafetlerin zarar görmemesi için de önem taşıyor. Buna göre ipekli kumaşların dışındaki beyazları 50 ya da 60 derece yıkamanız mümkündür. Bunun yanında sentetik, yünlü ya da pamuklu beyazları yıkamak için ise kıyafetlerin etiketlerinde yer alan ısı derecelerinin seçilmesi gerekmektedir. Bu türden hassas kumaşların bir arada yıkanması da yine kumaşların kalitesini korumak açısından yardımcı olacak ve beyazlarınızın doğru yıkanmasını sağlayacaktır.