Bitlis'te Gezilecek En Güzel Yerler

Bitlis'te Gezilecek En Güzel Yerler

Sayısız tarihi esere sahip olmasıyla dikkat çeken Bitlis özellikle Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Özellikle bu dağı görmek için her yıl binlerce yerli ve yabancı turist şehri ziyaret etmektedir.

Bitlis’te yer alan Nemrut krater gölü ziyaretçiler tarafından doğa harikası olarak tabir edilmektedir. Şehir Van Gölü’nün batısında yer aldığından dolayı ziyaretçiler göl manzarasını da buradan izleyebilir. Eğer gezi yaz aylarında yapılırsa bu durumda gölde yüzme imkanı da elde edilebilir. Şehirde en çok ilgi gören yerler şu şehirdedir:

Nemrut Dağı

Tatvan ilçe merkezi içerisinde yer alan Nemrut Dağı Van Gölü’nün batısında bulunur ve 2948 metre yüksekliğe sahiptir. Volkanik patlamalar sonucunda meydana gelen dağda en son patlama 1452 yılında meydana gelmiştir. Van Gölü’nün oluşumunda da bu patlamanın etkisinin olduğu ifade edilir. Aynı zamanda kayak pistlerine de sahip olan dağ kış aylarında eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Bitlis Kalesi

Tarihi mekanların başında gelen Bitlis Kalesi’nin tarihi milattan önce 312 yılına kadar dayanmaktadır. Dik bir kayanın üzerinde bulunan kale Büyük İskender komutanı olarak bilinen Bedlis tarafından inşa edilmiştir. Kalenin yüksekliği 56 metre olup burada yaklaşık on bir yıldır kazı yapılmaktadır. Yapılan kazılarda Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izler yer almaktadır. Kalenin hem içi hem de dışı ayrı bir güzelliğe sahiptir.

Şerefiye Camii

Tarihi bir yapı olan Şerefiye Camii Hosor ve Kışla derelerinin birleşim noktasında yer almaktadır. Kendi içerisinde hamam, türbe, imarethane, medrese gibi bölümlerden oluşan camii külliye olarak da ifade edilir. Yapımı IV. Şerefhan’a ait olan camii dikdörtgen bir plana sahiptir. Camii merkezi konumda yer almakta olup ziyaretçiler yürüyerek çarşı merkezine ulaşabilirler. Caminin dış kısmı ibadet saatleri dışında da ziyaret edilmektedir.  

Çifte Kümbetler

Van Gölü’nün kıyısında bulunan Ahlat hem tarihi yapısı hem de doğal güzellikleri ile yoğun ilgi görmektedir. Ahlat ilçesinde yer alan bu kümbetler 13. Yüzyılda yapılmıştır. Bu ahlatların yapımında ünlü ahlat taşlar kullanılmıştır. Kümbet içinde altı kat mezar odası, dua ve ibadet alanları yer almaktadır.

Kaynak:Haber Merkezi