Burdur'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Burdur'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Merkez ve çevresi itibariyle pek çok gezilip görülecek yere sahip olan Burdur konumu itibariyle yaz aylarında daha fazla ilgi görmektedir.

Son yıllarda çok sayıda kişi tarafından ilgi gören Burdur özellikler Göller Yöresine olan konumu ile insanlar tarafından beğeni kazanmaktadır. Şehirde kaplıcaların da bulunması tatilcilerin ilgisini çekmektedir.

Salda Gölü

Sahip olduğu özelliklerle insanlar kendine hayran bırakan Salda Gölü karstik ve hafif tuzlu olmasıyla bilinir. Göller yöresi içinde yer alan bu göl aynı zamanda ülkedeki en derin üçüncü göl olma özelliğine sahiptir. Gölün derinliğinin 185 metreye kadar ulaştığı söylenir. 1989 yılında sit alanı ilan edilen gölün etrafında Karaçam ormanları vardır. Aynı zamanda bu göl Türkiye’nin Maldivleri olarak da tabir edilmektedir.

İnsuyu Mağarası

Burdur’a gidince mutlaka gezilip görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olan İnsuyu Mağarası şehre 13 kilometre uzaklıkta bulunur. Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte olan mağara yaklaşık 597 metre uzunluğa sahiptir. İçindeki karstik yapının zaman içinde erimesi sebebiyle mağaranın içerisinde dikitler ve sarkıtlar meydana gelmiştir. Bu mağara yaz ve kış boyunca 14 derecede olmaktadır. Aynı zamanda mağara kendi içinde küçük göllere de sahiptir.

Kremna Antik Kenti

Bucak ilçe merkezine 15, Burdur’a ise 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kremna antik kenti o dönemin Pisidia şehirlerinden biri olarak ifade edilir. İki girişe sahip olan bu kent ızgara planlıdır ve etrafı sularla çevrilidir. Roma dönemine ait yapılar olarak anılmaktadır. Burada kazı çalışmaları yapılmış ve önemli eserler elde edilmiştir. Bunlar Burdur Müzesinde yer alan Kremna salonunda sergilenmektedir.

Burdur Ulu Cami

Şehir merkezinde yer alan Burdur Ulu Cami 1300 yılında Hamitoğlu Dündar Bey tarafından inşa edilmiştir. Cami kuzey, doğu ve batı olmak üzere üç farklı kapıya sahiptir. Bu durum beylikler ve Selçuklu dönemine ait ulu camilerin temel özellikleri arasında yer alır. Yapımında kesme blok taşlar kullanılan cami içten yarım kubbelidir. Cami Vakıflar İdaresi tarafından tadilat edilmiş ve böylece daha gezilesi hale getirilmiştir.