Bursa'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Bursa'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Gezi için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Bursa Osmanlı Devleti’nin başkenti, sayısız doğal ve kültürel güzelliklerin odak noktasıdır.

Sahip olduğu özelliklerinden dolayı her yıl yerli ve yabancı pek çok turiste en sahipliği yapan Bursa aynı zamanda lezzetleriyle de tatilcileri kendine hayran bırakmaktadır. Genel olarak bakıldığında şehirde gezilip görülecek yerler külliyeler, camiler, türbeler, hanlar, müzeler ve kültür merkezleri, tarihi yerler ve buna benzer kategorilere ayrılmaktadır. En çok ilgi gören yerler ise şu şekildedir:

Uludağ

Bursa denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri genellikle Uludağ olmaktadır. Özellikle kış sporlarına ilgi duyan kişiler tarafından yoğun talep gören bu bölge 2543 metre yüksekliğe sahiptir. Her mevsim turizmin odağı olmayı başaran Uludağ farklı özelliklerdeki yaylalara da sahiptir. Bölgeye 1933 yılında otel yapılmasıyla birlikte daha da canlı hale gelmiştir. Aynı zamanda Uludağ farklı hayvan ve bitki türlerine de sahiptir.

Cumalıkazık

Turizme açılmış bir köy olarak ifade edilen Cumalıkazık Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine sahiptir. Bölge her mevsim yağış almakta olup ziyaret edeceklerin bu konuda temkinli olmalarında yarar vardır. Burada bulunan evler eski dönemleri yansıtacak farklı izlere ve dokulara sahiptir.

Ulu Cami

Bursa’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Ulu Cami 1400 yılında inşa edilmiştir. 1855 yılında yaşanan depremle birlikte cami tekrar restore edilmiş ve şimdi görünümüne kadar gelmiştir.

Irgandı Köprüsü

Arastalı olarak da bilinen Irgandı Köprüsü’nün dünya üzerinde üç farklı örneği daha vardır. Bu çarşılı köprü az sayıda olduğundan dolayı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Yapımı ise 1442 yılına ait olup Pir Ali’nin oğlu Tüccar Muslihiddin’in isteği üzerine inşa edilmiştir. Zaman geçtikçe yaşanan yıpranmalar sebebiyle köprü restore edilmiş ve bu şekliyle günümüze ulaşmıştır.

Bursa Tophane Saat Kulesi

Günümüzde çalışır durumda olmasa da Bursa Tophane Saat Kulesi mimarisi ile dikkat çekmektedir. Kulenin saat kısmı 90 santimetredir. Aynı zamanda kule altı katlı olup 1906 yılında inşa edilmiştir.