Çalışanların Whatsapp yazışmaları işten çıkarılma sebebi olabilir mi?

Çalışanların Whatsapp yazışmaları işten çıkarılma sebebi olabilir mi?

İşten çıkarma konuları arasında Whatsapp yazışmaları işten çıkarılma sebebi olabilir mi soru günümüzde yer edinmeye başlamıştır. Şimdi ise Çalışanların Whatsapp yazışmaları işten çıkarılma sebebi olabilir mi? Sorusunun aklına takılmasına neden oldu.

TEKNOLOJİ HAYATIN HER ALANINDA

ilerlemesi ile sosyal medya artık hayatımızın her alanına yer etmiş konuma gelmiştir. Bu nedenle iş kanunlarında bu tarz konularda açıkça belirtilen hükümler bulunmamaktadır. Ancak günümüzde yaşanan ilginç bir olay Yargıtay kararıyla oldukça ilgi çekici bir hale gelmiş sosyal medyanın hayatımız üzerindeki etkisinin önemini ortaya koymuştur. Bu konuda Yargıtay açık yorumu ile son noktayı koymuştur. Olay şu şekilde gerçekleşti: iş yerinde iş arkadaşları ile işveren ve iş yeri hakkında olumsuz yazışmalar yapan kişi işten çıkartıldı. Bu durum mahkemeye taşınarak sonuçlandırıldı.

SON SÖZÜ YARGITAY SÖYLEDİ!

Yargıtay konu ile ilgili son noktayı koydu. Yargıtay’ın yorumlamasına göre Whatapp internet üzerinden bir iletişim şekli olarak yorumlandı. Kişilerin iletişim kanalları üçüncü kişilere kapalı olduğundan mahkeme işçiyi haklı buldu. İşveren kıdem ve ihbar tazminatlarına el koyduğu çalışanına ödemesine karar verdir. Yargıtay’a göre iş akışı bozulmadığı sürece iletişim yapılabilir ve bu durum işvereni bağlamaz. Yani işçiye yapılan uygulamanın haksız bir uygulama olduğu açıkça ortaya kondu. Böylelikle işçi de hem kıdem hem de ihbar tazminatını almaya hak kazandı. Tüm yaşanan bu olayların ardından Yargıtay değerlendirmesini yaparak kararını verdi ve konu ile ilgili son noktayı koydu.