Çanakkale'de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Çanakkale'de Görülmesi Gereken Gezilecek En Güzel Yerler

Türkiye’nin 39. Büyük şehri olan Çanakkale ülkenin kurtuluşunda önemli mücadeleler verilen şehir olma özelliğine sahiptir.

Çanakkale gezisi için yaklaşık üç gün yeterli olacaktır. Yılın her döneminde gezi için uygun olan şehir özellikle Nisan ile Eylül ayları arasında daha fazla ilgi görmektedir. Şehre ulaşım oldukça kolaydır. Aynı zamanda zengin mutfak kültürüne sahip olan şehirde fiyatlar da uygun seviyelerdedir. Bölgede en çok ziyaret edilen noktalar şu şekildedir:

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı şehrin önemli simgelerinden biri olup burası 1912 yılında Çanakkale Savaşı’ndan hayatını kaybeden askerler için yapılmıştır. Anıt Gelibolu Yarımadası Milli Parkı içinde yer almaktadır. Türk milletinin aziz tarihini anlamak amacıyla bu anıt herkesin gidip görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Özellikle 18 Mart Çanakkale Zaferi gününde bu güzellik yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı ilin Eceabat ilçesinde yer almaktadır.

Aynalı Çarşı

Çanakkale denildiğinde pek çok insanın aklına Aynalı Çarşı gelir. İstanbul’daki Mısır Çarşısının minyatürü olması amacıyla inşa edilen bu çarşı kırmızı taştan yapılmıştır ve kemerli bir kapıya sahiptir. Aynı zamanda süslemesinde özgün ve doğal malzemeler ile kabartmalar kullanılmıştır. Çarşının adının ayna olmasının sebebinin o dönemlerde çarşıda satılan ayna isimli at gözlüklerinden geldiği rivayet edilir. Çanakkale’nin merkezinde bulunan bu çarşı 130 yıllık bir tarihe sahiptir. Saat kulesinden on dakikalık bir yürüme mesafesine sahip olan çarşı içinde 57 tane esnaf bulunmaktadır.

Truva Antik Kenti

Şehrin önemli simgelerinden biri olan Truva antik kenti Kaz dağı eteklerinde bulunur. Bu kentin özelliği Homeros’un İlyada destanında da bahsedilen Troya Savaşı’na sahne olan şehir olmasıdır. Burada yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi eserler Türkiye, Rusya ve Almanya gibi ülkelerde bulunmaktadır. 1998 yılında bu kent UNESCO dünya mirası listesine alınmıştır.

Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale şehitliğinin ilgi gören bölümlerinden biri olan Seyit Onbaşı Anıtı Rumeli Mecidiye Tabyasında yer alır. Bu anıtın kahramanı Seyit Onbaşı Çanakkale Savaşı’nda 275 kilogramlık top mermisini kaldırarak savaşın seyrini Türkler lehine değiştirmiştir.