Çankırı'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

Çankırı'da görülmesi gereken gezilecek en güzel yerler

İç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı Ankara, Karabük, Kırıkkale, Bolu ve Kastamonu gibi illere yakın olmasıyla bilinir.

Toplam nüfusu 180 bin kişi olan Çankırı turizm potansiyelinin yüksekliği ile dikkat çeker. Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bu şehri gezmek için yaklaşık iki gün ayırmak yeterli olacaktır. Şehri gezecek olanların soğuk ve yağmurlu kış günlerini tercih etmemeleri tavsiye edilir. Bölgede ünlü pek çok lezzet bulunmakta olup tüm ziyaretçilerin bunların tadına bakması önerilir. Özellikle cimcik hamur çorbası, yaren güveci, sarımsaklı et, tatar hamur çorbası, yazma çöreği, ince ekmek muskası, mıkla şehirde en çok tüketilen lezzetler arasında yer alır. Bunların yanı sıra gezilip görülecek yerler ise şu şekildedir:

 

Çankırı Kalesi

Hitiler tarafından yapılmış olan Çankırı Kalesi yaklaşık 730 metre yüksekliğe sahip olmasıyla bilinir. Pek çok imparatorluk dönemine şahit olan kale il merkezinde yer almaktadır. Kalenin içerisinde dışarı ile irtibatı olan mağaralar, su sarnıcı, Roma dönemine ait nekropol alanı, gözetleme kulesi vardır. Ancak bunların önemli bir bölümü günümüze ulaşmayı başaramamıştır. Şimdiye ulaşan kalıntılar da önemli görselliklere sahiptir.

 

Koca Meşe

Doğal güzellik denildiğinde Çankırı’da akla ilk gelen noktalardan biri olan Koca Meşe Karacaözü Köyünde güneydoğu kısmında dere yatağının hemen yanında bulunur. Ağacın ana gövdesi ve dalları son derece heybetlidir. Gövde yüksekliği ile birlikte toplam dal yüksekliği on beş metre olarak ifade edilir. Ağacın gövde kısmının içi zamanla boşalmıştır.

 

Çankırı Evleri

Çankırı evleri şehirdeki önemli yapılar olup ait oldukları dönemin ekonomik ve jeolojik özellikleri ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Bu evler toplam 108 tane olup koruma altına alınmıştır. Aynı zamanda evler Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından tescillenmiştir. Yapı olarak bakıldığında evler genel olarak iki kat şeklinde inşa edilmiştir. Evin ilk katında mutfak ve oturma odası bulunur, bu bölüm kışlık olarak yapılmıştır. Üst kat ise gelen misafirlere özel bölümlere sahiptir.