Delphine Boel'e mahkeme kararı ile prenses unvanı verildi

Delphine Boel'e mahkeme kararı ile prenses unvanı verildi

Belçika Kralı II. Albert’in evlilik dışı ilişkisinden dünyaya gelmiş olan sanatçı Delphine Boel uzun zamandır yürüttüğü dava sonucunda, mahkeme kararı ile birlikte resmen “Belçika Prensesi” unvanını kazandı.

7 Yıl Süren Hukuk Mücadelesi
Belçika’nın önde gelen sanayicilerinden Jacques Boel’un nüfusuna kayıtlı olan 52 yaşındaki sanatçı Delphine Boel, 2013 yılında biyolojik babasının Belçika Kralı II. Albert olduğunu iddia etmişti. O tarihten itibaren de gerekli olan hakların tanınması için hukuk mücadelesine başlamıştı.

 

Boel’un annesi Barones Sybille de Selys Longchamps’ın 1960’lı yıllarda Kral Albert ile yaşadığı ilişki sonucunda dünyaya gelmiş olduğunu öne süren Boel, kralın yasal kızı olarak tanınmak istiyordu. Tahtını ise 21 Temmuz 2013’te oğlu Filip’e devreden II. Albert çok uzun bir süredir bu iddiayı reddediyordu. Brüksel Mahkemesi’nin DNA testi talebinde bulunması ise 7 yıllık davanın sonuçlanmasında önemli bir paya sahip oldu.

 

DNA Sonuçlarının Açıklanmaması İstendi
Kral II. Albert’e yapılacak DNA testi sonuçlarının ise kamuoyuna açıklanmaması talebini Brüksel Temyiz Mahkemesi geri çevirdi. Bu yüzden Kral Albert ise artık Delphine Boel’un yasal babası olduğuna yönelik konularda itirazda bulunmayacağını açıklamıştı.

 

DNA testi sonucunda Kral Albert’in kızı olduğu anlaşılan Delphine Boel böylece 7 yıldır sürmekte olan yasal sürecine ilişkin olarak “bunu çocuklarımı düşünerek yaptım çünkü onların nereden geldiklerini merak etmelerini istemedim. Babam bir hayvanat bahçesi işçisi ya da suçlu olsaydı da yine aynısı yapardım,” dedi.

 

Boel’un kararı sonrasında yasal babası olan II. Albert’in diğer çocukları ile aynı muameleyi görmek ve prenses unvanı kazanmak için yeniden dava açtı. Mahkeme Boel’un kararını onayladı ve Boel resem Belçika Prensesi ve majesteleri unvanına kavuştu.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.