Deprem çantası nasıl hazırlanır? Deprem çantasında neler Olmalı?

Deprem çantası nasıl hazırlanır? Deprem çantasında neler Olmalı?

Deprem çantası hazırlamak Türkiye bir deprem bölgesi olduğu için son derece önemli bir konudur. Özellikle deprem uzmanları olası bir depremde büyük kolaylıklar sağlayacak deprem çantalarının hazırlanmasını telkin etmektedirler.

Deprem Çantası Niçin Gerekli?

Deprem çantasının hazırlanması için öncelikle olası bir deprem anında en gerekli olacak araçların içinde yer alması gerektiğinin göz önünde tutulması gerekmektedir. Deprem çantası ya da afet ve acil durum çantası deprem sırasında ve sonrasında yaşamda kalmak için son derece önemlidir. Olası bir deprem anında büyük bir panik yaşandığı için o esnada pek çok nokta unutulabilmektedir. Ancak deprem çantası, böylesi panik anlarının geride kalması ve depremin yol açacağı zararların azaltılması için yararlı olmaktadır.

 

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem çantasında olması gerekenler tamamen deprem sırasında ve sonrasında temel ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir. Deprem çantası iki şekilde kullanılmaktadır. İlki ve en gerekli olanı deprem sırasında hemen çantaya ulaşarak, olası bir göçük durumunda, arama kurtarma çalışmaları devam ettiği müddetçe göçük altında temel ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir. Bir diğeri ise deprem sonrası dışarıda kalma koşullarına uyum gösterilmesi içindir.

Bu bakımdan etkili deprem çantası içerisinde mutlaka yedek pil ve şarj makineleri olmalıdır. Aynı zamanda dışarıda kalındığı durumlarda çadır kurmak için minyatür ya da mega boy çadırın da yine çanta içinde yer alması büyük bir kolaylık sunacaktır. Şayet soğuk bölgelerde yaşanıyorsa pike ya da battaniye gibi ürünler de deprem çantasında yer almalıdır. Yine kalın giysiler de bu bakımdan çanta içinde yer almalıdır.

 

Deprem Çantasında Unutulmaması Gerekenler

Termos ya da boş pet şişelere de olabildiğince su koymak büyük bir kolaylık sunacaktır. Özellikle depremin ilk anlarında şişelerdeki sulardan yararlanmak büyük bir şifa sunacaktır. Konserve yiyeceklerin de yine deprem çantası olması, kullanılan ilaçların bulunması da sağlık ve beslenme açısından önemli olmaktadır. Bunun yanında deprem çantasında mutlaka olması gerekenler fener, çakmak, ıslak mendil, peçete gibi ürünlerdir. Çantanın ayrıca günlük yaşamda kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde olması da önemlidir.