Dümbüllü'nün kavuğu yeni sahibi Şevket Çoruh'a devredildi

Dümbüllü'nün kavuğu yeni sahibi Şevket Çoruh'a devredildi

Türk tiyatrosunun önemli sembollerinden birisi haline gelen Dümbüllü Kavuğu’nun 6’ncı sahibi düzenlenen tören ile birlikte Şevket Çoruh oldu. Çoruh, kavuğu almasından dolayı büyük mutluluk duyarken, törende duygu dolu anlar yaşandı.

Kavuğun Yeni Sahibi Çoruh
Türk tiyatro geleneği için önemli bir sembol olan Dümbüllü Kavuğu’nun yeni sahibi Şevket Çoruh oldu. Bu zamana kadar sırasıyla Kel Hasan Efendi’den İsmail Dümbüllü’ye, Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’e verilen kavuk, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan tören ile birlikte Rasim Öztekin tarafından Şevket Çoruh’a devredildi. Kalp rahatsızlığı yüzünden canlı performans yapamayan Öztekin, bu nedenle kavuğu sahnelerde görev alacak bir isme; Şevket Çoruh’a devretti.

 

Duygu Dolu Anlar Yaşandı
Kavuğunu Rasim Öztekin’den alan Çoruh ise duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Çoruh “Üzerime emeği geçen ustalarım başta olmak üzere Müjdat Gezen, Savaş Dinçel, Mustafa Alabora başta olmak üzere beni yetiştirmiş tüm hocalarıma, Türk tiyatrosu için emek vermiş olan tüm ustalara teşekkür ediyorum,” şeklinde sözlerine başladı. Sözlerine “Bu kavuğu bugünkü zor şartlarda Anadolu’da perde açmaya çalışan, alternatif sahnelerden, apartman dairelerine kadar yüreği tiyatro sevgisi ile dolu tüm tiyatro emekçilerine yönelik kabul ediyorum. Başımın üstünde yeri var, kavuğun emanetçisi olarak, daha sonraki bir meslektaşıma emanet edinceye kadar son sözüm ‘hak dostum hak’ olacak,” şeklinde devam etti.

 

Olumsuz hava şartlarına rağmen törene çok sayıda seyirci de katıldı ev çoğu seyirci yağmurluk giyerek törenini takip etti. Töreni izlemeye gelen Ahmet Yanar “çok özel bir günde burada olmaktan ötürü mutluyuz. Töreni izlemek için İzmir’den geldik. Hak eden birisi olduğunu düşünüyorum,” dedi. Yine seyircilerden Sinem Durmaz da “Kısa bir süre içerisinde devir teslimi oldu, normalde 30 yılda bir oluyor, merakla bekliyoruz,” şeklinde konuştu.