e-Devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Eğer ilk defa E-Devlet şifresi alınacaksa bunu internet üzerinden gerçekleştirmek henüz mümkün değildir. Bunu yapmak aslında çok kolaydır ve siz de e devlet şifrenizi istediğiniz zaman alabilir ve değiştirebilirsiniz.

Öncelikle PTT şubelerinden herhangi bir tanesine kimlik ve şifreyi alacak olan kişinin kendisinin gitmesi gerekiyor. PTT şubesinde gişe numarası alarak gerekli görevliye E-Devlet şifremi almak istiyorum vb. bir istekte bulunduktan sonra işlemleri başlatmak için gişe memuru ücret isteyecektir.

Sonrasında E-Devlet şifresini içeren bir zarf teslim ettikten sonra E-Devlet sitesine girilerek verilen geçici şifrenin değiştirilmesi gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra E-Devlet şifresini internet üzerinden dilediğiniz şekilde değiştirebileceksiniz.

 

E-DEVLET ŞİFRESİ ALINDIKTAN SONRA SİSTEME NASIL GİRİLİR?
Öncelikle bilgisayar üzerinden girilecekse internet tarayıcısı açılır ve adres çubuğuna E-Devlet’in resmî sitesi girilir. Ardından sitenin sağ üst kısmında bulunan Sisteme Giriş butonuna tıklanır. Sonrasında karşılaşılan ekranda T.C. kimlik numarası ile PTT şubesinden alınan şifre girilir.

Sonrasında E-Devlet bizden direkt olarak şifre değiştirmemizi isteyecektir ve kesinlikle değiştirmek gerekir. Çünkü ilk alınan şifre sisteme giriş yapmak için gerekli olan geçici bir şifredir. Bu şifreyi değiştirdikten sonra dilediğimiz işlemi hizmet şekline göre seçip yapabiliriz.

Eğer Andorid veya IOS işletim sistemli bir cihazdan giriş yapılacaksa Android için Play Store’dan IOS için ise App store’dan önce E-Devlet uygulaması indirilmelidir. Ardından TC kimlik numarası ve belirlenen şifre ile uygulamaya giriş yapılır. Ve yapılması gereken işlem seçilerek halledilir. Sistemden çıkış yaparken ise mutlaka Güvenli Çıkış seçeneği ile çıkış yapılmalıdır.

 

NEDEN E-DEVLET KULLANMAK GEREKİR?
E-Devlet günümüzde resmi ve birçok devlet işlerimizi internet ortamında halletmemize yarayan bir uygulamadır. Ve tamamen resmidir. Bilgisayar üzerinden, Android telefon uygulamaları üzerinden, IOS telefon uygulamaları üzerinden, Android tabletler üzerinden ve IOS tabletler üzerinden de erişebilir olan E-Devlet uygulaması çok kullanışlı olduğu gibi birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor.