E – Devlet üzerinden tapu parsel sorgulama nasıl yapılır?

E – Devlet üzerinden tapu parsel sorgulama nasıl yapılır?

Arsa ve arazi sahipleri için tapu parsel sorgulama büyük önem taşıyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından online olarak sunulan tapu parsel sorgulama pratik ve hızlı bir şekilde ilgili kodların öğrenilmesini sağlıyor.

Kolay Tapu Parsel Sorgulama

Arazi ve arsa sahiplerinin yanında yeni arazi ve arsa satın alacakları yakından ilgilendiren tapu parsel sorgulaması internet üzerinden hızlı bir şekilde sağlanabiliyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından internet üzerinden verilen hizmet sayesinde tapu parsel bilgilerini öğrenmek oldukça kolay bir hale geliyor. Aynı zamanda sadece internet üzerinden değil mobil uygulama üzerinden de tapu parsel bilgileri sorgulanabiliyor ve böylece söz konusu arazi ya da arsanın parsel konumu, alan ve pafta bilgileri de öğreniliyor.

Bunu sağlayan hizmet ise kısa adıyla TAKBİS yani Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi olarak biliniyor. Sisteme göre Türkiye genelinde taşınmaz mülkiyet bilgileri elektronik ortamda sunulmak üzere yer alıyor ve her türlü taşınmaz ile ilgili olarak işlemler yapılabiliyor.

 

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TAKBİS sorgulama yapmak için öncelikle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine giriş yapmak gerekiyor. TKGM resmi internet sitesine tapu parsel sorgulamak için giriş yapanların belirtilen kullanım koşullarını kabul etmelerinin ardından taşınmaza ait olan adres bilgileri, ada ve parsel numaraları ile harita üzerinden takip yapmak mümkün oluyor. Daha sonra açılan sayfada harita üzerinden arsayı ya da araziyi bulmak mümkün iken parsel numarasının bilinmesi halinde doğrudan numara girilerek arazinin nerede olduğu ve sınırlarının da nasıl olduğunu öğrenmek mümkün.

 

E – Devlet Üzerinden Tapu Parsel Sorgulama

E – devlet tapu parsel sorgulama da yine arsa ve arazi bilgilerinin öğrenilmesi için büyük bir kolaylık sunuyor. Bunun için ise öncelikle e – devlet üyeliğinin bulunması gerekiyor. E – devlet üyeliği olmayanlar kendilerine en yakın PTT şubelerinden e – devlet şifresi alabilirler. Şifre alındıktan sonra bu şifre ile sisteme giriş yapılır ve mevcut şifre yerine kalıcı bir şifre belirlenir. Daha sonra ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sayfasına gelerek tapu parsel sorgulama kolay bir şekilde yapılabilir.